Wpis z mikrobloga

Ziomeczki ogarniacie może co to jest/ jak wygląda G-code #cnc oraz co to jest siemens NX procesor (?) bądź post process (chyba tak to się nazywa) wołam też #programowanie .. podobno spore hajsy można na tym zarobić :P
  • 30
  • Odpowiedz
z doświadczenia mogę powiedzieć, że z tego typu rzeczy gówno jesteś się nauczyć samemu w domowym zaciszu


@srgs: weź po polsku plx ;p
  • Odpowiedz
@padobar: no o postprocesor chyba xd
a gdybym miał dostęp do obrabiarek, ogarnąłbym podstawy to mógłbym się sam doszkolić w G-code później ? W ogóle to myślałem ,że G kody to jest programowanie ...
  • Odpowiedz
@ossj: no bo to jest programowanie, ale nie w wykopowym znaczeniu
programowanie pralki to też jest programowanie, ale pod tym tagiem o tym się nie pisze
  • Odpowiedz
@ossj: #programowanie to dla programistów za 15k( ͡° ͜ʖ ͡°) java/html (tylko te kojarzę) itp.
G-kod to generalnie podawanie współrzędnych, nic specjalnie rozwiniętego.
Jak chcesz to ci mogę porobić fotki notatek z cnc z techbazy, ale uprzedzam, że mam tragiczne pismo.
  • Odpowiedz
@Yduhc: juz wiem co to g-kod, teraz bym chcial ogarnac co to dokladnie ten postprocesor wiem ,że to ma jakiś związek z g-codem :>
aaa, podobno post procesor to programowanie za 36 k xD
  • Odpowiedz
@ossj: postprocesor jest ogólnie do programów cam, tam nie piszesz w gkodzie tylko wskazujesz powierzchnie, wybierasz narzędzia itp
jak się nie znasz na skrawaniu to się nawet za to nie bierz
  • Odpowiedz
@ossj: Postprocesor, jak @padobar wyżej napisał tłumaczy program generowany z CAM-a (program do generowania ścieżek obróbki przez komputer), do g-kodu tak, żeby maszyna zrozumiała. Generalnie pod każde sterowanie powinien być osobny postprocesor bo są różnice między sterowaniami różnych producentów. Możesz sobie sam napisać postprocesor (ale tego mnie nie uczyli, nie wytłumacze ci) albo kupić/dostać w gratisie od producenta.
  • Odpowiedz
#ossj Postprocesor to dopasowanie CAMAa, czyli programu generujacego sciezki gcodu dla narzedzia z modelu 3d, do konkretnej maszyny, układu sterowania. Ceny to od 2k ojro w sufit
  • Odpowiedz