Wpis z mikrobloga

@Enricco: według Kościoła katolickiego oczywiście, że jest to możliwe. Wiara kościoła katolickiego opiera się na życiu pozagrobowym. Ciężko stwierdzić, jednakże nie każdy duch który może się pokazać żyjącym to demon. Kościół dopuszcza możliwość ukazania się nam zmarłych, chociażby w snach, dlatego myślę, że ten film, swoją drogą świetny nie uderza w naukę Kościoła, ale jest z nią dość zgodny :).
@Enricco:

w katolicyzmie nie istnieje coś takiego jak przebywanie zmarłych wśród ludzi poza jakimiś manifestacjami dusz czyśćcowych (przy czym nie jest to tożsame z przebywaniem tej duszy np. w tym samym pokoju, a jedynie forma kontaktu - częściej doświadcza się w tym zakresie jakichś objawień prywatnych, snów o bliskich zmarłych, przeczucia itp.)

film natomiast sugeruje, że jest to powszechne, a więc jest sprzeczny z katolicyzmem.

lektura uzupełniająca:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Obcowanie_%C5%9Bwi%C4%99tych#W_katolicyzmie_i_prawos.C5.82awiu
@pkh: i owszem człowiek nie może zostać na ziemi, o ile nie przyjmiemy tezy, że to może być jakaś forma czyścca na przykład... ale co do drugiej części Twojej wypowiedzi, człowiek jak najbardziej może stać się demonem, widać to chociażby w przypadku egzorcyzmow, kiedy w dziewczynkę weszło z tego co pamiętam 7 demonów, m.in. Hitler, Neron :).
tezy, że to może być jakaś forma czyścca na przykład


@MZ23: to nie jest katolicyzm.

człowiek jak najbardziej może stać się demonem, widać to chociażby w przypadku egzorcyzmow, kiedy w dziewczynkę weszło z tego co pamiętam 7 demonów, m.in. Hitler, Neron


diabłu się nie wierzy.
@michalkosecki: chodziło mi o to co sam napisałeś, jednak ubralem to troszkę niefortunnie w słowa :). Nie wierzy, aczkolwiek można przyjąć, że coś takiego może mieć miejsce :).
@MZ23: bo to implikuje szereg sprzeczności i herezji:

1. zakładasz pewną możliwość wyboru spośród kilku opcji, a więc intrepretację wykładni wiary;
2. wierzysz diabłu, który jest ojcem kłamstwa;
3. Kościół zmuszony jest potępić pewne osoby i podać do wierzenia, że znajdują się w piekle (czego nigdy o nikim nie zrobił).
@michalkosecki: @pkh: źle mnie zrozumieliscie, nie mówię, że człowiek idąc do piekła może zdecydować czy chce być demonem czy nie, ale, jakby so zmuszani do tego, widzimy to w oryginalnych nagraniach egzorcyzmów anneliese michael, demony nie chcą być w niej, nie chcą tego robić... w każdym razie, tego dowiedzieć się jeszcze nie możemy, czy tak jest czy nie :).
@michalkosecki: raczej nie potrafię dobrze ubrać w słowa swojej wypowiedzi, wolałbym dyskutować na żywo na takie tematy :). W każdym razie wszystko co powiedziałeś to racja, także gratuluję obeznania w temacie kościoła katolickiego ;).
@michalkosecki: Co w takim razie z duszami czyśćcowymi, które kontaktowały się ze świętymi? Ojciec Pio widywał przecież dusze czyśćcowe, które prosiły Go o modlitwę. Nie jestem teologiem, ale czy nie jest przypadkiem tak, że to zależy od przyzwolenia Szefa? @michalkosecki
@michalkosecki: fragment hagiografii Pio: "Dusze pozostawały wdzięczne swojemu „wspomożycielowi”, o czym świadczyć mogą między innymi okrzyki tłumu, które usłyszano pewnego razu podczas II wojny światowej w klasztorze, w którym przebywał: „Niech żyje Ojciec Pio!”. Oczywiście nigdzie nie zauważono tychże osób. Byli to niewidzialni przyjaciele stygmatyka, jak sam później potwierdził – dusze zmarłych żołnierzy, które przybyły, by podziękować mu za pomoc w wybawieniu ich z czyśćca."
@Habanero: już wyżej napisałem: kontakt nie oznacza obecności. dusza nadal przebywa w czyśćcu, tylko "telefonuje" do danej osoby. ;)

film natomiast sugeruje, że dusze zmarłych błąkają się po tym świecie jak jakieś poltergeisty i inne tego typu duchy.