Wpis z mikrobloga

145 - 1 = 144

John Geddes - "Najemnik"

Oceniam 5/10 bo liczyłem na coś ciekawszego ale niestety (dla mnie), książka składa się głównie z opisów wymiany ognia między ludźmi z turbanami na głowie a tymi bez turbanów, o wiele lepsza książka o temacie #militaria jest "Cel Snajpera" no ale jako fan latającego w powietrzu ołowiu biorę wszystko co znajdę, tutaj są tylko dobre fragmenty i dla nich warto przeczytać Najemnika.
Jeden przykład widać na zdjęciu, całkowicie się zgadzam i popieram to co widać niżej, taka jest prawda ale niektórym założono takie klapki z napisem patriotyzm że już nie tylko nie widzą jak jest a uznają każde inne zdanie jako pieprzenie głupot, zawsze uważałem że życie ma się jedno i nie warto go oddawać za wojenną ekonomię (temat kontrowersyjny i temat rzeka).
Inne ciekawostki to jak wygląda przyszłość, John piszę o tym co mój mistrz Kojima pisał scenariusze lata temu, przyszłość pola walki to PMC i maszyny, to w sumie dzieje się już teraz, w przyszłości to się po prostu rozwinie jeszcze bardziej i PCM będzie więcej niż poborowych, a poza dronami będzie więcej maszyn i MGS okaże się proroczą grą ;)
Do tego poruszony jest temat kobiet jako kontraktorów, fajnie poczytać kobiecy punkt widzenia na wojnę ;)
Jest trochę tego co lubię, jakiej używa się broni, którą lubią, na jakie mają wady, gdzie używają i w jaki sposób ale dużo o tym nie ma i czuć niedosyt.
Jako że autor to brytyjczyk to oczywiście wspomina o SAS (Cel Snajpera to SEALS) i jest kilka ciekawostek ale jak to o specjalsach, za dużo pisać nie mógł, jako brytol przedstawia też inny punkt widzenia na amerykańskich żołnierzy i nie jest taki piękny jak to opisał operator SEALS ;D w skrócie amerykańscy żołnierze najpierw strzelają a później zadają pytania/myślą ;)
Książka skłania momentami do wyciągania pewnych wniosków, widać co te ciągłe wojenki z żołnierzami robią psychicznie, można uświadomić sobie kilka rzeczy, zrozumieć dlaczego ciągle wracają ryzykować życie itp.
John odnosi się też do historii, cofa się lata wstecz żeby uświadomić czytelnika że najemnicy byli od zawsze tylko media kreują ich na tych złych, poza prawem, pewnie wielu słyszało o aferach związanych z Black Water poczas gdy US Army bez prywatnych firm sektora militarnego po prostu nie dało by sobie rady w Iraku.
Polecam tylko jak ktoś urodził się z FAMASem w rękach ;)
Następna książka: Metro 2033, ciekawa i wciągająca już od pierwszych stron ()

#bookmeter #ksiazki #lsocenia #patriotyzm widoczny na zdjęciu, dla jednych surowa prawda dla innych bullshit :)
źródło: comment_XpE9bEV7pL3vl5wTfdCKAn99LrLk7D6n.jpg
  • 8
@Liquid_Snake: John troche nawijal makaron na uszy, w wielu miejscach wydawalo mi sie ze troche koloryzowal, np juz w pierwszym rozdziale, gdzie strzelal do SUVa, trzymajac AK na kolanach, przez podwojne drzwi a na koniec stwierdzil ze przebil rowniez blok silnika. Cala akcja nie wydala mi sie dosc realna...
@dziadzio: a myślałem że tylko mi to się wydawało nie realne, długo się zastanawiałem nad tym jak to jest możliwe, skąd w ogóle pomysł żeby lufę przyłożyć tak blisko swoich drzwi i przez nie żeby to drasnęło drugie auto a on pisał że przebiło 2 auta i poszatkowało turbanów, nie ogarniam tego, wiem że AK ma mocną siłę przebicia ale bez przesady.
@Liquid_Snake: poza tym, tu tez jest duza niescislosc, rozdzial 1 strona 12 - wydanie papierowe, cytuje:

wystrzeliwane z broni automatycznej pociski przeciwpancerne, w czasie tysiecznej czesci sekundy, przebijaly sie przez nasze drzwi a potem przez drzwi BMW serii 7


Zdanie dalej widzimy:

patrzylem na eksplodujaca glowe kierowcy, ktora z powodu roznicy wysokosci pojazdow znalazla sie dokladnie na linii strzalu


Skoro glowa araba, znalazla sie dokladnie na linii strzalu. To strzelal przez