Wpis z mikrobloga

#geografia #autostop #pogoda

Dzisiaj się potwierdziło, że jadę do #finlandia w maju na kongres, reprezentować uczelnię. Jaram się jak głupi. Zwłaszcza, że będę miał zwrot przynajmniej części hajsu za ten wyjazd ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Wcześniej jest weekend majowy. Więc stwierdziłem, że pojadę w jedną stronę autostopem i ogarnę sobie namiot i/lub jakieś Couchsurfingi. W planach Ryga, Tallin i promem do Helsinek. Kongres jest w okolicy, a w razie przyjadę wcześniej, to może i gdzieś głębiej po Finlandii postopuję.

Zastanawiam się tylko, jakiej pogody się spodziewać. Raczej nie myślę o Laponii, więc nie myślę tu o strefie koła podbiegunowego. Znacie jakieś strony z rzetelnymi informacjami na temat średniej temperatury i średniej sumy opadów w wybranych regionach Europy w wybranych okresach? Oceniam, że o tej porze w okolicy Helsinek będzie mniej-więcej jak u nas teraz, albo troszkę cieplej, ale warto się upewnić.

Also #ciekawostka - Helsinki są bardziej na wschód od całej Polski. Rozciągłość południkowa między Helsinkami, a Białowieżą wynosi 1 stopień i 04', zaś między stolicą Finlandii, a zakolem Bugu koło Zosina wynosi tylko 48'.
  • 1