Wpis z mikrobloga

@zajelimilogin: jak zauważyłem, zgodnie z art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
"1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.
2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
1)osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych;"
Czy każdy policjant jest osobą
  • Odpowiedz
@LaudatorLibertatis: Zamazywanie twarzy? Policja? Ja rozumiem, że oni mają rodziny i też chcą podlegać ochronie wizerunku, ale z perspektywy polskiego prawa są zwalniani a na umowie mają wyraźnie o tym napisane, o czym wspominał sam Emil (ten łowca fotoradarów), który strażników miejskich nagrał masę. W telewizji jest to cenzurowane - ale to tylko z dobrej woli dla rodzin strażników.

Gdyby jednak postępowali zgodnie z prawem to nikt nie musiałby ich
  • Odpowiedz
@Locked1986: no właśnie na podstawie jakiego prawa niby można publikować ich wizerunek?? I jakiej umowy? Z tego co wiem, to policjant nie pracuje na podstawie stosunku pracy tylko mianowania. Tam nie ma umowy.
  • Odpowiedz
@Locked1986: Nie mówimy o tym jak miałoby być, a jak jest. Przepisy nie pozostawiają tu żadnych wątpliwości. W zakresie rozpowszechniania wizerunku ustawodawca jednoznacznie wskazał, czyj wizerunek można rozpowszechniać i tyle. Poza tym czemu ma służyć rozpowszechnianie wizerunku policjanta? Możesz użyć nagrania w sądzie, możesz przesłać do biura spraw wewnętrznych w danej komendzie, co daje Ci dodatkowo pokazywanie jego twarzy w sytuacji, która wcale nie musi być jednoznaczna w zakresie tego,
  • Odpowiedz
Poza tym czemu ma służyć rozpowszechnianie wizerunku policjanta?


@LaudatorLibertatis: Nieco wyparłeś moją tezę, ale jedno nadal wiem swoje, bo:

Szczególnie, że w żaden sposób nie ogranicza Cię to w np. ukaraniu tego funkcjonariusza, jeśli swoje uprawnienia przekracza.


No właśnie, jeżeli ten nie zostanie ukarany, to znaczy nie zostanie wydalony ze służby, to upubliczniam jego zdjęcia (o ile mi ich nie zniszczył) żeby ludzie wiedzieli który to (chodzi o cięższe wykroczenia
  • Odpowiedz
@Locked1986: Rozumiem. Czyli łamanie prawa w tym zakresie ma być usprawiedliwione tym, że będziesz bawił się w ostatnią instancję wymierzającą karę publicznego potępienia. Wszystko ok, tylko nie nadaje się to do #prawo. Autor pyta co może w świetle przepisów, a nie jak powinno być, czy też jak powinien postępować w świetle zasad słuszności / sprawiedliwości / [wstawinne]ości.
  • Odpowiedz
@Locked1986: Podchodzisz do tematu ideologicznie. Gdyby doszło do rozprawy sądowej to byś pewnie wrzeszczał o Twoich prawach wynikających z Twojego przekonania, że je masz, a inni nie. Ja zadałem konkretne pytanie i oczekiwałem konkretnej odpowiedzi.
  • Odpowiedz