Wpis z mikrobloga

Czemu przy zupełnie różnych wartościach DPI, obszar roboczy wciąż wygląda tak samo? Ma tyle samo pikseli. Tutaj inna wartość DPI niczego mi nie determinuje jak widać. 96 DPi a 6600 DPI. Serio mam uwierzyć, że jedna i ta sama grafika wrzucona do obu projektów wyjdzie lepiej w druku w przypadku obszaru roboczego, który ma aż 6600 DPI?

#dtp #poligrafia #druk #drukarnia #grafika
Bunch - Czemu przy zupełnie różnych wartościach DPI, obszar roboczy wciąż wygląda tak...

źródło: comment_fjntZlvwn2ZnQXHGr8AIm5kPuhwfiQTm.jpg

Pobierz
  • 24
@Bunch: a tak w ogole to obszar w druku ustawia sie w mm i 300dpi chyba ze chcesz na jakis wiekszy format gdzie obrazu nie oglada sie z bliska czyli jakies 150, 100, nawet 50 ppi.

na monitor 72 ppi i rozmiar w pixelach
@Bunch: Sprawa z DPI i PPI jest generalnie poplątana. Często te terminy są stosowane wymiennie co powoduje zamieszanie. Dodatkowo nie wszyscy rozumieją co PPI czy DPI tak naprawdę oznacza.

W tym wypadku prawdopodobnie chodziło Ci o PPI (mimo że popularnie mówi się na to DPI).
Otóż PPI ( pixels per inch ) dopiero wtedy zyskuje znaczenie, kiedy masz ustalony wyjściowy rozmiar obrazka (w centymetrach albo "inch"). Jeśli nie masz ustalonego rozmiaru,
@Bunch: nie - a dlaczego juz wyjasniam

jezeli masz obraz 100x100 i rozdzielczosc 100ppi to obraz ma wielkosc jednego cala ok 2,5 cm
jezeli zagescisz piksele aby bylo ich na cal az 300 to obraz bedzie mial dalej 100x100 pikseli ale tylko ok 0,3 cala

ppi to ilosc pikseli na cal czyli im wieksza wartosc tym wiecej pikseli ma sie zmiescic na obszarze 1 cala

jak dasz 100x100 pikseli w rozdzielczosci
@andrzej-abecedowski: Po prostu dociekam o co tam w ogóle chodzi. Rozumiem to tak na chłopski rozum, że:
jakość przeznaczona do wydruku musi być najlepsza, a więc jak to zrobić? Mianowicie tak aby pracować na projekcie jak największym. W skali 1:1 w przypadku dużych plakatów albo jeszcze większej w przypadku małych. Generalnie zasada taka aby projektować w pomniejszeniu swój np. plakat i oddawać do drukarni ogromny plik. A skoro ogromny to musi
@Bunch: to jak ilosc kulek w butelce
kulki = piksele
butelka = rozmiar obrazu

im wiecej kulek w butelce tym kulki musza byc mniejsze - dpi to stopien pomniejszenia kulek
@Bunch: bo teraz zmieniasz wielkosc - teoretycznie przeskalowujesz obraz - zaznacz moze "zachowaj rozmiar oryginalny" to moze zablokuje wielkosc w centymetrach i za pomoca dpi zmienisz tylko ilosc pikseli

a najlepiej zrob nowy definiujac go w mm i jak chcesz cos robic do druku to 300dpi.... chyba ze bedzie podchodzic pod A0 to 150 wystarczy

PS-pamietaj o spadach i pracy w CMYK
@PeaceUN:
Zmieniam wielkość? Jedyne co zrobiłem to tylko zmieniłem wyświetlanie jednostek, czyli z pikseli na milimetry wskazałem, a zmieniła się tamta wartość.
Nic nie pomogło zaznaczenie "zachowaj rozmiar oryginalny".
Spójrz na filmik jaki dołączam i na to co tam robię. Przy zaznaczonym zachowaniu rozmiaru oryginalnego nie zmieniają się tylko piksele. Ale na zmianę wartości jednostek (centymetry) to już nie wpływa.
A pod koniec dostałem gigantyczny obszar roboczy. Sam nie wiem
Bunch - @PeaceUN:
Zmieniam wielkość? Jedyne co zrobiłem to tylko zmieniłem wyświetla...
@Bunch: "Przy zaznaczonym zachowaniu rozmiaru oryginalnego nie zmieniają się tylko piksele. Ale na zmianę wartości jednostek (centymetry) to już nie wpływa.
A pod koniec dostałem gigantyczny obszar roboczy. Sam nie wiem co tam w ogóle się dzieje."

bo sa 3 wielkosci
mm,dpi, ilosc pikseli

ilosc pikseli = mm*dpi
dpi = ilosc pikseli / mm

(chyba hehehe ale jakos takos)

na screenie widze ze mozesz manipulowac dpi i mm lub pikselami

-najlepiej
@PeaceUN: Ja ci powiem, żę żadnych zmian nie widzę. ZABLOKOWAŁEM SOBIE ROZMIAR ORYGINALNY. Zmieniałem sobie ilość DPI i faktycznie rozmiar strony w centymetrach wtedy stał w miejscu. I zmieniłem z 600 DPI na 10 DPI (miałem już obrazek uprzednio zaimportowany). I teraz przybliżyłem i patrzyłem na zmiany. CTR+Z, CTRL+SHIFT+Z na zasadzie Cofnij/Ponów sobie wciskałem by na zmianę patrzeć jak wyglądać będzie w 10 DPI a jak w 600 DPI.

Nie
Bunch - @PeaceUN: Ja ci powiem, żę żadnych zmian nie widzę. ZABLOKOWAŁEM SOBIE ROZMIA...

źródło: comment_kzSkVGmU5kPJAkxhpz7mkP4braqHatQW.jpg

Pobierz