Wpis z mikrobloga

Windows XP SP3 na Asus Eee PC X101CH - czyli jak to się udało. Zostawiam ten wpis dla potomności, ponieważ ten netbook jest dość popularny w Polsce (chyba T-mobile rozdawało je czy coś). Opiszę tutaj swe boje z tymże kawałkiem gówna.


1. Wstęp
Asus Eee PC X101CH to netbook, który standardowo otrzymujemy z Windows 7 Starter. Jego konfiguracja to mniej więcej:
- procesor Intel Atom 1,6Ghz
- karta graficzna Intel GMA 3600 Series
- 1Gb pamięci RAM
- dysk w różnych pojemnościach w zależności od wersji, moja posiada 320Gb.

Pierwszy szkopuł pojawia się z pamięcią RAM. Serio Asus? 1 gigabajt RAMu do nawet okrojonego Win7 Starter? To nie ma racji bytu. Co niektórzy zapytają - to dlaczego sobie nie dołożysz kostki lub nie zmienisz? Uwaga, tutaj odpowiedź: bo się nie da. Układ pamięci w Asus Eee PC X101CH jest wlutowany w płytę główną. Czas więc zabrać się za starego, dobrego poczciwego Windows XP, jednak ASUS nie przewidział sterowników pod ten system. Trzeba działać na własną rękę. Tak więc zaczynamy.

2. Utworzenie bootowalnego dysku USB z obrazem Windows XP SP 3
Asus Eee PC nie posiada napędu CD-ROM tak więc musimy wypalić instalkę na pendrive. Ja skorzystałem z programu Rufus v1.2.0 oraz wersji Windows **W.XP.Prof.SP3.VLK.PL.IE8.WMP11.DX.NO_SATA.Lipiec.2013-NiKKA - wyszukajcie sobie w Google dla testowania ( ?° ?? ?°). W oknie programu Rufus po prostu wybieramy nasz podłączony pendrive, zaznaczamy opcję "Create bootable disk using MS-DOSi klikamy na ikonkę napędu obok i wskazujemy plik obrazu z Windowsem XP SP3 na naszym dysku. Zaznaczamy także opcję Quick format, następnie klikamy Starti czekamy na utworzenie się bootowalnego dysku USB.

Uwaga: Używałem popularnego programu IsoToUSB do utworzenia bootowalnego pendrive'a, jednak zawsze dostawałem komunikat Missing ntldr.dll file czy tam Cannot find ntldr.dll file przy próbie bootowania Win Xp. Przy Win7 działa ten program, przy XP nie.

3. Konfiguracja BIOSu.
Nie wiem czy spowodowane było to wybraną instalką systemu czy po ustawieniami BIOSu, jednak instalator nie wykrywał dysku twardego, również próby wskazania kontrolera również pełzły na niczym. Zbawienna była zmiana ustawień w BIOSie. A więc tak:
1. Wpinamy w port USB naszego pendrajwa z system Win XP.
2. Uruchamiamy komputer, i wciskamy F2 aby dostać się do BIOSu.
3. W karcie "Advanced" przechodzimy do "IDE Configuration" i następnie w "Configure SATA as"
zmieniamy wartość z AHCI na IDE
4. Przechodzimy do zakładki
Booti w Boot Option #1 wciskamy enter i wybieramy nasz pendrive jako pierwszy w kolejności do zbootowania, drugi w kolejności będzie dysk twardy.
5. Przechodzimy w zakładkę
Exit i wybieramy Save changes and Reset**

Po restarcie pojawi nam się komunikat Naciśnij dowolny klawisz aby uruchomić z USB lub Press any key to boot from USB i wiadomo co robimy.

4. Instalacja systemu Windows XP
Tego nie będę opisywał, ponieważ jest to standardowa procedura do znalezienia w internecie.

5. Instalacja sterowników pod Windows XP Sp3 oraz link do pobrania
Ok, jesteśmy po instalacji systemu. Laptop uruchomił się szybko (pod win7 startował czasami nawet 5 min). Pobieramy tą paczkę sterowników dla Asus Eee PC X101CH pod Windows XP stąd:

Sterowniki Drivers Asus Eee PC X101CH Windows XP SP3

Użytkownicy nieco mniej zaawansowani mogą mieć z paczką troszkę problemów. Sterownik do dźwięku/audio oraz sterownik do chipsetu zainstalujmy na początku, ponieważ posiadają domyślne instalatory .exe. Jeśli chodzi o sterownik Wifi, LAN oraz Video musimy posiłkować się instalacją poprzez Menadżera urządzeń lub poprzez odnalezienie w folderach plików z ikonką notatnika z kołem zębatym na które możemy kliknąć PPM (prawym przyciskiem myszy) i wybrać "Zainstaluj". Po kolei dla każdych plików będzie to szło tak:

Grafika Intel GMA -> IntcDAud
Wifi -> netathwx
LAN -> l1c51x86

Następnie uruchom ponownie komputer. Powinna pojawić się możliwość połączenia z Wifi, Lanem oraz możliwość zmiany roździelczości na 1024x600px.

!!!! UWAGA UWAGA ODNOŚNIE STEROWNIKÓW INTEL GMA 3600 SERIES pod Windows XP
Oficjalnie Intel nie wydał sterowników dla tej serii pod XP. Istnieją tylko pod Windows 7 i do góry, jednak jakaś dobra rosyjska dusza je przerobiła, jednakże nie bez wad. Sterowniki te nie wspierają akceleracji 3D. Czym to skutkuje? A no ogólnie w praktyce niczym, oprócz tego, że większość gier się nie uruchomi (kto w ogóle chciał w coś pograć na tym czymś?). Jest tylko jedna przeszkoda. Jest to netbook czyli zapewne będziemy na nim odpalić Skype. Tutaj pojawi się problem. Przy próbie nawiązania połączenia audio lub video wyskoczy BSOD (Blue Screen of Death) z informacją o wysypaniu się sterownika i ogólnie nie będę dało się ze Skype korzystać (cały interfejs będzie czarny lub szary, brak ikon itp).

Moje rozwiązanie: gdy będziesz chciał nawiązać z kimś rozmowę na Skype najpierwwejdź w Start -> Uruchom -> wpisz dxdiag -> przejść do zakładki "ekran" -> W kategori Funkcje Directx wybrać PRZYŚPIESZENIE DIRECT3D WYŁĄCZ.

Czyli ogólnie ma być wyłączone. Skutkuje to również tym, że np Media Player Classic czy też inne programy nie wyświetlą np napisów do filmów. Po Skypie po prostu włącz z powrotem tę opcję.

6. Podsumowanie
To by było na tyle przygody z tym kawałkiem gówna, które uratować mógł tylko stary poczciwy XP'ek. Śmiga aż miło w porównaniu do poprzedniego systemu. Zainstalowałem Operę z dodatkiem Mikroblock i internet w końcu można przeglądać na tym sprzęcie normalnie. Oczywiście da się oglądać filmy (paczka MPC + K-Lite), słuchać muzyki i takie tam. Nie instalowałem antywirusa. Jeśli komuś się to przyda to spoko, jak nie to zostawiam dla potomnych.

Netbooka ogólnie ktoś nie wyposażył w nawet najmniejszy wentylator, dlatego polecam rozkręcić dolną podstawkę, nawiercić masę dziurek, zakryć przepuszaczającą powietrze siateczką i dać odetchnąć temu małemu potworowi, którzy grzeje się na potęgę.

#netbook #asus #windowsxp #asuseeepc #serwispc #sterowniki #drivers #x101ch #sp3 #windows7 #elektroda
  • 46
@hakeryk2:
W uzupełnieniu podaję, że w celu odczytania bardzo krótkiego ekranu z
komunikatami błędów dokonałem nagrania video i potem na stopklatce go
odczytałem. Wynika z tych komunikatów, że przy instalacji z pendrive na zamienny
dysk SSD, program instalacyjny próbuje odwołać się do partycji "S:\", prawdopodobnie
z oryginalnego dysku i ukrytej partycji Recovery. Tekst 2 komunikatów błędu był
następujący:
[ERROR] S:\Program Files\Adobe\Acrobat.com\bin-debug
\AppContainerenUS_prod.swf
[ERROR] S:\Express GateUtil\Sample\DSCF1589.JPG

Próbowałem instalować z kopii
Tam jest Win7 Starter. Trudno trafić do pobrania, a netbook nie posiada napędu DVD. Diabli wiedzą, co to za partycja S:\.
Na stronach Microsoft znalazłem jakieś informacje dotyczące błędu 112:
"When you try to install a program, the Setup program stops responding (hangs), and you receive the following error message:
Error 112 Setup Installation Error: Setup is unable to decompress and copy all of the program files needed to proceed with the
@impatiens-buziaczek: Dzięki
W międzyczasie jednak udało mi się sklonować dysk HDD na SSD. Jednak program: EaseUS Todo Backup Free 8.6 nie stworzył "skutecznego" klona. Może coś nie tak zrobiłem. Przy restarcie domagał się Boot-dysku... Dopiero wykonanie klona za pomocą programu: AOMEI Partition Assistant Standard Edition 5.6 zadziałał. Opis klonowania jest na stronie: http://softonet.pl/publikacje/poradniki/Przeniesienie.systemu.z.HDD.na.SSD.czyli.jak.to.zrobic.sprawnie.i.bezpiecznie,226/2
na dole w komentarzach podaje ją "Cezzary22".
Dziękuję i pozdrawiam
@drag_op: O kurde, mega.co mi usunęło ... eh, jeszcze kilka dni temu było. Muszę podpiąć dysk do stacjonarki bo tam mam. Jutro zawołaj co bym nie zapomniał bo dziś nie dam rady.
@hakeryk2: wielkie dzięki, jadę na lubuntu, ale na gwałt potrzebny mi teraz jakiś windows
do tego jeśli chodzi o współpracę linuxa z tym netbookiem to od czasu do czasu są niezłe przeboje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@hakeryk2 Kolego! A co zrobić jeśli przy instalacji sterowników do grafiki pod koniec wyskakuje komunikat "nie można włączyć urządzenia kod 10" ?
Instalowałem przez manager urządzeń, nie pozwalałem systemowi wyszukać sterownika, tylko wskazałem plik z dysku ( ten co w opisie u góry "IntcDAud")
na liście w managerze urządzeń kartę graficzną mam zaznaczoną 2 razy, raz jako Kontroler Wideo, raz jako Kontroler Wideo(zgodne z VGA) ponadto zostało mi jeszcze niedziałające jedno nieznane