Wpis z mikrobloga

Ile rzeczywiście wart jest bitcoin? Dużo się ostatnio nad tym zastanawiałem i chyba w końcu wyliczyłem pewną kwotę.
Najpierw poszedłem ścieżką ilości transakcji, w końcu bitcoin potrzebny jest (#!$%@?ąc od spekulacji) właśnie do przeprowadzania transakcji. Pojemność rynku transakcji podzielona przez ilość BTC powinna dać rzeczywistą wartość BTC. Ale jest to ślepa uliczka ponieważ nie ma czegoś takiego jak "ilość BTC", problemem jest tu jego właściwie nieograniczona podzielność. Dla rynku transakcji nie ma więc znaczenia czy 1 BTC jest wart 10$ czy 10.000$.

Druga ścieżka to szacowanie wartości BTC ze względu na koszt jego wydobycia - niestety też ślepa, gdyż cena BTC nie zależy od kosztu wydobycia. Jest odwrotnie - to koszt wydobycia zależy od ceny bitcoin (jeśli cena spada, więcej mniej wydajnych koparek zostaje wyłączonych, hashrate spada, cena wydobycia spada, itd.)

Ostatecznie wymyśliłem coś takiego:
- od początku istnienia BTC codziennie produkowana jest określona jego ilość,
- codziennie ktoś ją kupuje (nawet jeśli ktoś wykopał i nie sprzedał to tak naprawdę sam go "kupił") po aktualnej średniej cenie.

W związku z powyższym wymnożyłem od początku historii istnienia BTC (z małym uproszczeniem w pierwszym roku, bo nie miałem wszystkich danych dziennych) każdorazowo kurs i ilość wprowadzonych do obiegu tego dnia BTC. Sumując te kwoty uzyskujemy łączną kwotę "zainwestowaną" w BTC od początku istnienia. Ta kwota to 1,13 mld $, dzieląc ją przez ilość aktualnie istniejących BTC otrzymuję "średnią rzeczywistą kwotę jaką wydano na zakup/wydobycie 1 BTC w całej jego dotychczasowej historii".

Ta kwota to:


Interpretacja tej kwoty to osobne zagadnienia. Wszelkie krytyczne uwagi są mile widziane.
#kryptowaluty #bitcoin
  • 9
@plazmat: Bardzo dobre podejście gratuluje. Jednak pytanie czy owa cena nie jest zaniżona lub zawyżona. Gdybyś takie wyliczenia zrobił jesienią 2013 wyszło by Ci jakieś 6-7 dolców po czym mieliśmy pompe na 1k.
@plazmat: Może lepiej policzyć ile będzie musiał minimalnie kosztować bitcoin, kiedy już skończą się nowe BTC do wykopania i koparki będą musiały być utrzymane z prowizji od przelewów.
Nie wiem co z takich obliczeń by wyszło, ale jakby założyć, że prowizja wynosi 0.0001BTC, to może szło by policzyć ile kosztuje potwierdzenie jednej transakcji w dolarach?
A tak wygląda wykres tej hipotetycznej wartości "rzeczywistej" bitcoina od lipca 2010. Jak widać po bańce w połowie 2011 roku dosyć szybko kurs wrócił na moment do wartości "rzeczywistej". Aktualnie po dwóch skokach w połowie i na koniec 2013 roku cena rynkowa znowu ciąży w stronę "rzeczywistej". Obecnie jesteśmy "tylko" 2-3 x wyżej niż "rzeczywista" (podczas gdy w szczytowych momentach baniek było to po 50 razy wyżej). Wykres dla lepszej widoczności przedstawiony
Pobierz plazmat - A tak wygląda wykres tej hipotetycznej wartości "rzeczywistej" bitcoina od ...
źródło: comment_wNc2KszYSgjjWylE7n8padTtctzdJRab.jpg
Spostrzeżenia:
1) Począwszy od września 2010 nie było sytuacji by wycena rynkowa spadła poniżej "rzeczywistej",
2) Zwykle wartość rynkowa jest wielokrotnie większa od rzeczywistej (średnio 8 razy większa w całym badanym okresie),
3) W szczytowych momentach trzech największych baniek wartość rynkowa wyniosła odpowiednio: 38 x (9-06-2011), 41 x (9-04-2013), 58 x (29-11-2013) razy wartość rzeczywista (każda następna większa),
4) Katalizatorem podwójnej bańki kwiecień/grudzień 2013 mógł być halving,
5) Narastanie i restart baniek