Wpis z mikrobloga

#januszeinformatyki

Mireczki, chcę sprawić sobie dysk NAS. Obecnie korzystam bezprzewodowo z internetu w mieszkaniu za pośrednictwem standardowego modemu UPC. Jak drogiego routera będę potrzebował, żeby korzystać komfortowo z NAS bezprzewodowo (w laptopie mam niewielki dysk SSD, dlatego mi na tym zależy)? Pewnie kwoty rzędu 300-400 PLN?
  • 5
@hesar: Miałem na myśli przede wszystkim kwestię prędkości transferu danych. Do tej pory nie było to dla mnie istotne (internet poniżej 100Mbps), ale pewnie przy tym sprzęcie 150Mbps od UPC pewnie średnio komfortowo będzie się korzystało z danych zgromadzonych na dysku
@hesar: Jeśli dobrze rozumiem, NAS zapewnia zapis na poziomie ~70MB/s, ale przez ograniczoną prędkość routera (150Mb/s), będzie to zaledwie kilkanaście MB/s.

Zapomniałem w tej układance jeszcze o ograniczeniu prędkości Wi-Fi laptopa - sprawdziłem i jest 300 Mb/s, więc nie ma sensu wydawać kasy na jeszcze szybszy router (chyba, że dokładając kartę do laptopa...)
nie zauważysz żadnej różnicy
więcej stracisz na przykład na słabym zasięgu (sprawdź czy lapek obsługuje 5 GHz i taki kup router - będzie lepiej funkcjonować choć na mniejszych dystansach)