Wpis z mikrobloga

Mam pytanie do eksperta, jestem stuleją lvl 30+ informatyk 20k+ miesięcznie, pracuję z domu więc praktycznie jestem dostępny od ręki 24/7. Czy mogę adoptować dziecko? Sam się nie rozpłodnię bo stuleja, są samotni ojcowie na tym świecie, więc chyba dałbym radę jakiemuś porzuconemu dziecku zapewnić dobre i pełne miłości życie. Jak to wygląda prawnie?

#adopcja #kiciochpyta #pytaniedoeksperta
  • 10
Nie ma formalnych przeciwwskazań do tego, by osoba samotna, spełniająca określone stosownymi przepisami wymagania, mogła adoptować dziecko lub zostać jego opiekunem zastępczym. Z praktyki ośrodków adopcyjnych wynika, że spora grupa osób samotnych uzyskuje co roku kwalifikacje do tych form opieki zastępczej. Jednakże w aspekcie psychologicznym i socjologicznym, osoba samotna, #!$%@?ąc od jej walorów indywidualnych, jest słabszym środowiskiem rodzinnym, niż para małżeńska czy też pełna rodzina, złożona z rodziców i dzieci. Zadaniem rodziny
@grzegorz-zielinski: wydaje mi się, że decyzja o przyznaniu adopcji będzie z góry odrzucona, ponieważ wychowywanie się dziecka w niepełnej rodzinie może mieć negatywny wpływ na jego rozwój. Sam jestem ciekawy jakie są szanse adopcji w przypadku takim, jak Twój.
Rodzicami zstępczymi mogą zostać małżeństwa i osoby samotne, jeśli spełniają następujące warunki:

dają rękojmię należytego wykonywania zadań rodziny zastępczej

mają stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

korzystają z pełni praw cywilnych i obywatelskich

nie są lub nie były pozbawione władzy rodzicielskiej, nie są ograniczone we władzy rodzicielskiej ani też władza rodzicielska nie została im zawieszona

wywiązują się z obowiązku łożenia na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby, gdy ciąży na nich