Wpis z mikrobloga

No elo,

kupiłem samochód, w umowie kupna jestem wpisany tylko ja, na dniach będę samochód przerejestrowywał na siebie i teraz pytanie, chciałbym dodać dziadka jako współwłaściciela podczas rejestracji samochodu. W necie znajduje sprzeczne informacje dlatego chciałbym dopytać, czy wystarczy złożyć wniosek o rejestracje samochodu uwzględniający dwie osoby czy muszę dokonywać jakiejś darowizny części samochodu na dziadka żeby w wniosek rejestracyjny na dwie osoby przeszedł w urzędzie? Ma ktoś jakieś doświadczenie z tym?

Wystarczy sam wniosek na dwie osoby czy jeżeli mam umowę kupna tylko na siebie to muszę połowę samochodu dać w darowiźnie?

#samochody #motoryzacja
  • 16
  • Odpowiedz
@Aven: No elo, musisz sporządzić umowę darowizny (niekoniecznie w formie aktu notarialnego) i przenieść część praw do własności samochodu na dziadka następnie z dwoma umowami idziecie do wydziału komunikacji aby przerejestrować auto. Później następne formalności w US, dziadek musi w ciągu 6 miesiecy od zawarcia umowy darowizny wypełnić druk SD-Z2 po to aby ujawnić ja w skarbówce.
  • Odpowiedz
@Aven: A daleko masz do wcześniejszego właściciela? Jak siostra kupowała samochód na najpierw jako właściciel była tylko ona. Jak się okazało, że przydałby się ojciec dla zniżek to podjechali do wcześniejszego właściciela, na obu egzemplarzach dopisali ojca i już.
  • Odpowiedz
No będzie ok. 100 km, myślę że zostanę przy tej darowiźnie, dużo roboty z tym nie ma a i tak do US będę musiał jechać zapłacić podatek od auta więc wszystko za jednym razem załatwię... mam nadzieje ;-)
  • Odpowiedz
@killerpizza: Nie, dziadka możemy zaliczyć do podatkowej "grupy 0" (czyli jako najbliższą rodzinę) i będzie zwolniony z podatku ale i tak będzie musiał złożyć deklarację w US.
  • Odpowiedz
@Aven: ja miałem podobną zagwozdkę co Ty i sprzedałem mamie 1% udziału w samochodzie przez co nigdzie nie musiałem tego zgłaszać (do US ani nigdzie) i normalnie zarejestrowałem w WK na mnie i mamę. ( ͡° ͜ʖ ͡°) A podatek zapłaciłem przez Internet.
  • Odpowiedz
@Bonhart: Sorry że zawracam gitarę ale widzę że masz dużą wiedzę i może jeszcze raz będzie Ci się chciało odpowiedzieć ;-) Mam umowę kupna na siebie, mam już przygotowaną umowę darowizny na dziadka, 50% samochodu, mam już przygotowany wniosek SD-Z2 dla dziadka i PCC-3 dla siebie. I tutaj mam pytanie, bo we wniosku o zapłacenie tego 2% podatku za samochód jest opcja żeby wypełnić jeszcze dodatek PCC-3/A jak będzie współwłaściciel
  • Odpowiedz
@Aven: Tak, powinno być tak jak opisałeś. Według mnie powinieneś wypełnić ten załącznik A bo od momentu wykonania darowizny razem z dziadkiem odpowiadacie solidarnie za zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych. Pamiętaj że co do zasady powinieneś przyjechać razem z dziadkiem do urzędu komunikacji żeby przerejestrować na was auto, chyba że napisze ci upoważnienie. To samo tyczy się odbioru "twardego" dowodu.
  • Odpowiedz
Dzięki wielkie za odpowiedź. Tak, dziadka biorę i jedziemy razem, nie chciałem go wcześniej fatygować przy jeżdżeniu i szukaniu samochodu dlatego załatwiam to teraz ;-)
  • Odpowiedz