Wpis z mikrobloga

Jestem inwalida. Do mojego inwalidztwa doprowadzili ortopedzi nieudanymi zabiegami. Ale ja nie o tym...

Czesto jezdze komunijacja miejska w Gdyni, czasem w Gdansku. Bylem jakiś czas temu w Warszawie w szpitalu na Szaserow. Troche pojezdzilem w stolycy tramwajami.

Takie oto moje spostrzezenia dot. ludzkiej kultury na podstawie podejscia do czlowieka chodzacego o kulach, w komunikacji miejskiej.

Warszawa - niesamowite, zaraz po wejsciu do tramwaju ktos mi ustepowal miejsca, raz nawet trzy osoby na raz :)

Gdansk - jest dobrze, tylko raz stalem dluzej niz 5 minut, akurat byl tlok w tramwaju.

Gdynia - slabo, bardzo rzadko mi ustepuja, czasem ktos zapyta czy chce usiasc. wczoraj przejechalbym cala trase na stojaka ale gdy juz nie dawalem rady upomnialem sie o miejsce. Ustepuja mlodzi, starsi nigdy!

#warszawa #trojmiasto #kulturaludzka
  • 21
  • Odpowiedz
  • 0
@Lele: Jest bardzo zle. Raz tuz po operacji wygladalem bardzo zle, stalem na jednej nodze bo ta operowana cholernie bolala. Mam klopot bo nie umiem prosic. Dopiero interwencja kogos z boku sprawila ze jakas pani ustapila mi miejsca. Z fochem.
  • Odpowiedz
@alvaro-alvarez-397948: tak naprawdę to nie kwestia miasta, tylko ludzi. Może faktycznie źle trafiłeś, ja spotkalam się w Łodzi z tym, że ludzie byli mocno zaskoczeni, jak im ustępowałam miejsca. Chyba,że babie źle z oczu patrzy, wtedy nie puszczam ;)
  • Odpowiedz
@alvaro-alvarez-397948: niestety nie zawsze jest kolorowo, mi o kulach w autobusach często nie ustępowali, a nawet zdarzało się, że mieli pretensje czego coś od nich chcę. Najbardziej żenująca jest sytuacja, gdy siedzą sobie młodzi i powiedzmy jedna starsza osoba, nikt z młodych dupy nie ruszy, za to starsza osoba zaraz chce oddać miejsce, a to tak trochę jednak nie przystoi siadać.
  • Odpowiedz
@alvaro-alvarez-397948: Ja tam mieszkam w Warszawie i nie zauważyłem jeszcze, żeby ktoś komuś nie pomógł i to błyskawicznie bez zastanawiania się + osoby same podchodzą i pytają czy pan/pani nie chciałaby sobie usiąść.

Są oczywiście niestety takie przypadki, że wstajesz i podchodzisz do jakiejś osoby mówiąc żeby sobie usiadła, a tu jakaś karyna zajmuje miejsce które chciałeś ustąpić ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@winnux: a dlaczego starsza osoba nie poprosi ? Tak ciężko zadać pytanie "czy można tu usiąść ?" mnie to zawsze #!$%@?, bo też mam prawo do miejsca siedzącego, nikt nie pomyśli, że może mi coś dolegać itp. Dlatego w przypadku starszych osób (pomijając osoby, które naprawdę wyglądają na schorowane) czekam aż osoba taka zapyta się, a nie muszę mówić, że duma nie pozwala im na to i miejsce zostaje :)
  • Odpowiedz
@alvaro-alvarez-397948: nie wiem jak to wyglada w Gdyni, ale w Gdańsku w tramwajach sa specjalne miejsca wyznaczone dla takich ludzi - często siadają tam zupełnie zdrowi (zreszta ja tez, jak pojawia sie ktos starszy albo o kulach to ustępuje) i siedzą mimo ze obok stoi właśnie ktos o kulach i to ob powinien na tym miejscu siedzieć... Jak sie nie chcesz użerać to upominał takich co siedzą właśnie tam, z
  • Odpowiedz
Ustepuja mlodzi, starsi nigdy!


@alvaro-alvarez-397948: mam podobne odczucia w wieku lat 15 miałem dosyc powaznie uszkodzoną nogę, kilkanaście szwów na łydce + szyte mięśnie. Poruszałem sie o dwóch kulach, często jezdziłem tramwajami. Z racji tego że był koniec lata głównie w krótkich spodniach więc opatrunek na nodze był dobrze widoczny. Wiele razy starsze babki podchodziły i komentowały to że "młodzieniec sobie siedzi, a starsi muszą stać, pewnie bardzo zmęczony"
  • Odpowiedz