Wpis z mikrobloga

Z okazji świąt (i niedoboru atencji ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) w ramach spóźnionego prezentu dla jakiegoś mirka pozbywam się mojego (prawie) minimal wear xboxa 360 SLIM 4gb (bez dysku i padów, które trzeba sobie upolować, ale w zamian dorzucam gry widoczne na zdj. oraz jedną grę niespodziankę). Boksio nie przerabiany i bez bana więc można napierdzielać aż miło.

Zasady rozdajo: plus = 1 szansa oraz 1 komentarz = druga szansa (liczy się tylko jeden, nie usunięty). Macie czas do jutra 20:30.


#rozdajo #xbox360
D.....r - Z okazji świąt (i niedoboru atencji ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) w ramach spóźnionego prez...

źródło: comment_ovD1P8oOGN6yOaIGNg3qrSUvWSOma4fB.jpg

Pobierz
  • 960
  • Odpowiedz
@Destabilizator: Święto Godowe a Boże Narodzenie

Zapewne wielu z Was słyszało u pewnych źródeł, jakoby tradycja słowiańska została zapomniana i niemożliwe byłoby jej kontynuowanie. Nie jest to prawdą, dezinformacja ta była i jest rozpowszechniana przez Kościół Katolicki, zwłaszcza w okresie średniowiecza, wtedy najsilniej działała unifikacja kultury powiązana z narzucaniem określonych jej elementów przez wymienioną wcześniej instytucję. Unifikacją zaś nazywam rozpowszechnianie łaciny zamiast języków narodowych (choć trudno mówić o średniowiecznym poczuciu narodowości – tego wtedy po prostu nie było) oraz przemianą obrzędów etnicznych, dzięki czemu można było mocniej ukorzenić wiarę. Przykładem takich praktyk jest zastąpienie świątecznego ozdabiania drzew, tworzenia podłaźniczek i wielu innych elementów obchodu tego święta na swoje własne twory mające za zadanie jak najbardziej upodobnić się do tych pogańskich, a przy tym dopasować się do osoby Jezusa, aby udało się stłamsić religię na ziemiach słowiańskich i zapędzić własną. Jednak pomimo wszelkich starań nie udało się wyplenić rodzimych tradycji, które, najczęściej w nieco zmienionej formie, są żywe i dzisiaj. Przyjrzymy się Szczodrym Godom i tradycjom związanym z ich obchodami. Warto przypomnieć, iż starosłowiańskie „god” oznacza dosłownie „rok”. Odpowiemy na następujące pytania: Co ma choinka do świąt? Skąd się wziął zwyczaj zostawiania pustego miejsca dla wędrowca? Skąd się wziął zwyczaj świątecznych podarunków? Wspólnie porównamy obchody Święta Godowego i Bożego Narodzenia. Zapraszamy.

Aby zrozumieć istotę wszelakich świąt rodzimych, należy pokrótce przybliżyć podejście rodzimowierców, współczesnych oraz wcześniejszych, do spraw rodziny. Rodzina ma bowiem w etyce słowiańskiej niezwykle wysoką wagę. Wystarczy choćby spojrzeć na szereg bóstw i duchów, które się właśnie sprawami związanymi z domowym ogniem i rodem wiążą. Są to między innymi bóg Rod, rodzanice, Domowik, Mokosz, Kupała, czy wiele innych, których, tak samo zresztą jak tych wymienionych, opiszemy w późniejszym terminie. Niemniej istotny jest także kult przodków, w tym kult zmarłych. Osoby o rodzimowierczej mentalności przywiązują do tych spraw wagę ogromną, jako iż rodzina, miłość między jej członkami oraz jedność stanowi podstawę wszystkiego
  • Odpowiedz