Wpis z mikrobloga

Wymieniłem ostatnio skrzynię w swoim fiacie, która ma zupełnie inne przełożenia niż ta dotychczasowa... (znacznie dłuższa) i potrzebuję wyliczyć prędkość maksymalną swojego auta przy nowej skrzyni.

Dane, które mam:

1. Przełożenia skrzyni:

1st: 3.909

2nd: 2.158

3rd: 1.480

4th: 1.121

5th: 0.897

wsteczny: 3.818

główne: 3.438

Teoretyczne maksymalne prędkości na poszczególnych biegach:

1: 48km/h

2: 88km/h

3: 128km/h

4: 170km/h

5: 212km/h

Moc auta to 73KM osiągane przy 6000 obrotów, maksymalny moment obrotowy to 104NM przy 3000 obrotów.

Współczynnik oporu powietrza to 0,33, jego waga to 1020kg w stanie wyjściowym.

Wiem, że teoretycznie z górki auto pójdzie 212km/h, ale do jakiej maksymalnej prędkości uda mi się rozpędzić to auto z tą skrzynią i z tą mocą? Czy ktoś zna na to jakiś wzór? Nie znalazłem żadnego kalkulatora. Kiedyś grałem w life for speed i był do tej gry mod, który umożliwiał podane wartości w postaci masy, mocy i przełożen skrzyni, można było przetestować w ten sposób auto ;)

#samochody

#fizyka

#matematyka

#trudnezadaniazmatmy

#wzory
  • 29
@Shodan56: mi też :D ale to jest 1.2 73KM i w tym rzecz, nie ma cudów i z tą mocą w życiu się nie rozpędzę do tej prędkości, na poprzedniej szło licznikowe 175km/h czyli katalogowe 166km/h przy 6,5tys obrotów (szedłby dalej gdyby nie skrzynia).
@Leafdrop: na starej i na nowej skrzyni wyszło mi 99mph co uważam za lekki błąd (było 166km/h). Za to na starej skrzyni przyspieszenie do 100 niemal katalogowe (13.2s), miałem problemy na początku z ustawieniem wielkości opon w tym programie. Przyspieszenie do 100 na nowej skrzyni o 0,8s gorsze do 60, mam nadzieję, że będzie teraz mniej palił ;)

Kiedyś sprawdzę w praniu ile wyciąga ten samochód.
@Leafdrop: Na starej według gpsa auto leciało maks 166 (licznikowe 175). Na nowej skrzyni na 4 mogę się rozpędzić do 170km/h. Piątka pewnie będzie tylko jako nadbieg do oszczędnej jazdy, opory powietrza przy 170 będą na tyle duże, że na 5 biegu auto już nie będzie przyspieszać.
@tom1988: błąd który mam powstał pewnie dla tego, ponieważ brałem pod uwagę wykres u góry, gdzie pojazd ma o 5km więcej. Tak btw, sam miałem kiedyś uno van 1.4 z 1992 r., fura szatan, około 10s do setki, mierzone jak i sprawdzone z pojazdami które takie same dane miały zadeklarowane w papierach, m.in fiat bravo 2009r 120km, volvo v50 2.0d,...
@Shodan56: @Leafdrop: Pierwsze testy za mną ;)

Nie rozpędzałem auta do więcej niż 150km/h na A4 (bo wiało i rzucało autem), ale co wynika z moich obserwacji:

- auto na 5 biegu przy 120km/h (3000tys obrotów) bardzo słabo przyspiesza

- przy 150km/h auto ma... tylko 3,5 tys obrotów! Niestety przy tej prędkości pedał gazu trzeba trzymać głęboko inaczej auto zwalnia - jednak dalej minimalnie przyspiesza! Dla porównania na starej skrzyni