Wpis z mikrobloga

Ja się nie dziwie, że urzędasy w Polsce mają jakieś wyższe mniemanie o sobie. Ostatnio miałem przyjemność rozmawiać z jedną nich o "13". I konkluzja takiej rozmowy z jej strony wyglądała mniej więcej tak (prawie dokładny cytat) "Bo to nie jest tak że 13 to jakaś premia czy nagroda za pracę, ona ci się po prostu należy za przepracowanie tych 6 miesięcy"

#logikazdupy
  • 8
@CreativePL: wiesz wszystko zależy jak do tego podejdziemy - moim zdaniem nie są winni urzędnicy, tylko ustawodawca - faktycznie z ustawy wynika, ze 13 należy się jeśli przepracujesz minimum 6 miesięcy w roku, a jej wysokość na sztywno jest ustalona jako 1/12 rocznych dochodów. Skoro ustawodawca napisał, że się należy każdemu i w konkretnej wysokości to się należy - nie można traktować tego jako premi czy nagrody skoro np. nie ma
@CreativePL: @RageKage: Jasne, że to wina ustawodawcy, ale przez to wykształca się bardzo złe myślenie w tego typu osobach. Należy mi się to, należy mi się tamto, a jeżeli mi to odbiorą to będę tupać nóżką jak obrażony dzieciak. Nie dziwię się temu (bo kto by nie chciał ekstra kasy w sumie za darmo), ale takie uprzywilejowanie jednych grup względem innych nie prowadzi do niczego dobrego.
@gaska: to nie ulega wątpliwości, że uprzywilejowanie np. w zakresie finansów i warunków pracy urzędników jest złe - powinni w większym stopniu być rozliczani za wyniki i jakość swojej pracy. Po prostu, trzeba zrozumieć, że złe są fundamenty, a nie sami urzędnicy. Dyskusja, szydera czy gniew wobec urzędnika nic nie zmieni - oni funkcjonują w takim, a nie innym systemie, który trzeba zmienić. Trudno uznać, że obecnie urzędnik który twierdzi, że
@RageKage: Tak jak pisał @gaska: owszem to ustawodawca zarządził coś takiego, ale to właśnie przez takie zapisy rodzą się "patologie". Bo pamiętajmy raz dany przywilej danej grupie społecznej może być tylko odebrany siłą.

W ogóle ja jakiś dziwny jestem sam urzędas a narzekam na 13-stkę :|
@RageKage: Co fakt to fakt, urzędnik tylko wykorzystuje daną mu możliwość. Kto z nas by zresztą tego nie wykorzystywał, sama chętnie bym przygarnęła taką trzynastkę na konto pracując jako urzędnik. Porusz jednak temat odebrania trzynastek - zaraz oburzy się tłum, bo przecież należy im się. Owszem, należy im się, ale tylko w ramach obecnych zapisów. Jeżeli zostałoby to zniesione, to przestałoby się należeć, ale tego już spora część nie byłaby
Co fakt to fakt, urzędnik tylko wykorzystuje daną mu możliwość.


@gaska: nawet niespecjalnie ma wyjście ;)

Porusz jednak temat odebrania trzynastek - zaraz oburzy się tłum, bo przecież należy im się. Owszem, należy im się, ale tylko w ramach obecnych zapisów. Jeżeli zostałoby to zniesione, to przestałoby się należeć, ale tego już spora część nie byłaby w stanie zrozumieć. Przecież są urzędnikami, "zawsze" mieli trzynastki.


Racja - jednak gdyby 13stki zastąpiono