Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko190
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking

    Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

297

W Trzebini zapada się ziemia. Po zamknięciu kopalni wyłączono pompy odwadniające

W Trzebini zapada się ziemia. Po zamknięciu kopalni wyłączono pompy odwadniające

Zapadający się w Trzebini grunt to spuścizna dawnej kopalni „Siersza”, która zakończyła działalność w 2001 roku. Po wydobyciu ostatniej tony węgla wyłączono pompy odwadniające podziemne wyrobiska. Woda zaczęła ponownie wypełniać położone płytko pod ziemią chodniki „Sierszy” i wypełnia je do dziś.

Slazag
Slazag
z
slazag.pl
dodany: 14.02.2023, 08:41:10
  • #
    trzebinia
  • #
    malopolska
  • #
    szkodygornicze
  • #
    gornictwo
  • #
    kopalnia
  • #
    ciekawostki
  • 51
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Komentarze (51)

najlepsze

Podstepny_Wez
Podstepny_Wez
14.02.2023, 08:59:13 via Wykop
  • 121
O te pompy w kopalni Siersza - to była kiedyś awantura (pamiętam jakieś wzmianki w gazetach). Ktoś mówił, żeby nie wyłączać, bo się ziemia zapadnie, a inni, że nie ma opcji, bo to kosztuje "pieniążki". No i tak się kończą dziadowskie oszczędności. Oczywiście winnych nie ma i nikt za to nie beknie.
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

buzderbuba
buzderbuba
buzderbuba
14.02.2023, 19:12:54 via Wykop
  • 30
@Podstepny_Wez: Na razie nikt, poczekajmy aż ktoś zginie - a to sie prędzej czy później stanie, wtedy zacznie się szukanie kozła ofiarnego i może wtedy zaczną coś z tym robić. To nie jest wina mieszkańców tej miejscowości tylko cudownych rządzących. Tylko geniusz mógł wpaść na zamknięcie kopalni (gdzie jeszcze były pokłady węgla) która jest dosłownie obok elektrowni.
  • Odpowiedz
m.....6
konto usunięte 14.02.2023, 19:26:06 via Wykop
  • 24
@buzderbuba: @Podstepny_Wez od zamknięcia minęło 22 lata. Cokolwiek się zdarzy to już przedawnienie .
  • Odpowiedz
Wardegas
Wardegas
14.02.2023, 13:17:44 via Wykop
  • 33
Tylko czekać az kopalnie w rudzie i kato zamkną całkowicie, cały śląsk się zapadnie
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

leon81
leon81
14.02.2023, 13:53:12 via Wykop
  • 42
ylko czekać az kopalnie w rudzie i kato zamkną całkowicie, cały śląsk się zapadnie


@Wardegas: i będzie święty spokój :P
  • Odpowiedz
sylwke3100
sylwke3100
14.02.2023, 17:30:37 via Wykop
  • 28
@Wardegas: @leon81 Z takich ciekawostek, nawet jak się zamknie kopalnie to niekiedy lata się podtrzymuje pompowanie wody. Do tego jest coś takiego jak Centralny Zakład Odwadniania Kopalń przy SRK

Tak wyglądały w 2015 obszary odwaniania. Wiele z tych kopalń już od lat 90 jest zlikwidowana.
sylwke3100 - @Wardegas: @leon81 Z takich ciekawostek, nawet jak się zamknie kopalnie ...

źródło: odwadnianie

Pobierz
  • Odpowiedz
wiedzmina
wiedzmina
14.02.2023, 08:45:00 via Wykop
  • 24
zapadanie się ziemi w Trzebini to chyba jakaś nowa świecka tradycja lub event cykliczny
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

nbhd
nbhd
14.02.2023, 18:11:50 via Wykop
  • 13
@wiedzmina: jak wyłączą pompy na stałe to się zapadnie raz a dobrze i będzie git xD
  • Odpowiedz
krzysztof48
krzysztof48
krzysztof48
14.02.2023, 19:47:38 via Android
  • 8
https://wykop.pl/link/6255057/zaglebie-ruhry-bez-pomp-zamieni-sie-w-jezioro-ruhry/ tak to wygląda jak się wydobywało cos i zarabiało to warto pomyśleć później o utrzymaniu tego obszaru po degradacji. Swoją drogą jestem ciekaw w czasie wojny jaby tak rakiety spadły na te pompy. Czy szybko by miasto runęło.
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

osetnik
osetnik
15.02.2023, 08:27:56 via Wykop
  • -1
@krzysztof48: tam to się zaczęło znacznie wcześniej bo już na początku XX wieku i musieli przedsięwziąć kroki w celu ratowania wciąż funkcjonującego przemysłu.

No i zagłębie Ruhry jest w Niemczech, które nie musiały się słuchać Banku Światowego.
  • Odpowiedz
chuckmls
chuckmls
14.02.2023, 20:06:15 via Wykop
  • 7
To miasto jest przeklęte ;) Z rafinerii cały rok, unosi się taki fetor, że nie wiem, jak ludzie tam mogą mieszkać.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

u.....t
u.....t
konto usunięte 14.02.2023, 19:41:30 via Wykop
  • 7
Zamiast kombinować, powinno się pozwolić temu wszystkiemu pozapadać. Bezmyślna i do niczego dobrego nie prowadząca walka.

Może od razu zacząć przekształcać ziemię w ogromną budowlę o strukturze gąbki? Wygasić jądro, spulchnić całą planetę, a ludzie zamieszkają w norach.
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

FightMaker
FightMaker
15.02.2023, 00:38:07 via Wykop
  • 2
@unibot: Tak się składa, że pewna grupa ludzi już mieszka w norach. Są to dokładniej Wykopki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
LaurenceFass
LaurenceFass
LaurenceFass
14.02.2023, 19:40:43 via Wykop
  • 7
Co ciekawe w tej kopalni wciąż były pokłady węgla. Zamknięta z powodów politycznych.

Już po trzech miesiącach okazało się, że program naprawczy działa. Związkowców niepokoiły jednak pewne działania dyrekcji. Społeczny Komitet zaproponował więc załodze, by zrezygnowała z 10-procentowej podwyżki płac. Trzy czwarte załogi wypowiedziało się za propozycją. I wtedy lider sierszańskiej “Solidarności”, Jan Kowalski, ujawnił odpis uzgodnionego protokołu negocjacji między rządem polskim a Bankiem Światowym na temat 300 mln dolarów na restrukturyzację
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Mati1248
Mati1248
Mati1248
14.02.2023, 20:06:55 via Wykop
  • 4
Czyli to co zwykle w Polsce. Trzeba zamykać kopalnie. Podnosić ceny węgla. A wszystko zgonić na Tuska i Putina. Władza się zmienia. A działania te same.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

n.....n
konto usunięte 14.02.2023, 22:03:35 via Wykop
  • 3
mieszkam tu, niklt nic nie robi, ostatnio na stadionie, mojej kochanej sierszuni A klasowej ekipy z aspiracjami na 4 ligę w------o dziure na środku
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

vanvolf
vanvolf
vanvolf
15.02.2023, 06:33:25 via Android
  • 4
@nightrain już komuś pisałem, zrób sobie lepiej z 4-5 badań cptu do 15m w ogół domu albo badanie masw, dobrze nie obudzić się w leju
O ile jesteś w zagrożonym terenie. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
xaveri1983
xaveri1983
14.02.2023, 18:18:24 via Wykop
  • 3
Podsadzkę wypłukało?
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

maniek86
maniek86
15.02.2023, 06:30:55 via Wykop
  • 0
@xaveri1983: podsadzka w tamtych czasach? Kto miał za to płacić? Wszystko na zawał szło, a teraz wypłukuje jak się poziom wód podniósł, bo kasy na pompowanie nie było.
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • Strona 1 z 2
  • >

Hity

tygodnia

Pracownicy zonda zostali zwolnieni. Prezes nieuchwytny, ma paszport Izraela.
Pracownicy zonda zostali zwolnieni. Prezes nieuchwytny, ma paszport Izraela.
2729
Prima aprilis
Prima aprilis
2676

Pokaż 18+

"Boże, jak on musiał cierpieć". 14 letni Mateusz z Suszu nie żyje
"Boże, jak on musiał cierpieć". 14 letni Mateusz z Suszu nie żyje
2416
Pracownia 3lab potwierdza, że aplikacja Kornelii Wieczorek nigdy nie powstała
2335
Miały być poidła dla koni a powstały domy - dewastacja krajobrazu w Zakopanem
Miały być poidła dla koni a powstały domy - dewastacja krajobrazu w Zakopanem
2343
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #oswiecim
  • #chrzanow
  • #libiaz
  • #strajk
  • #kolej
  • #opierdalajsiezwykopem
  • #malopolska
  • #jesien
  • #walbrzych
  • #krakow
  • #przegrywpo30tce
  • #gwalciciel
  • #spierdotrip

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia