Jak przyspieszyć Internet WiFi i co to ma wspólnego z pączkiem?
Dzisiaj porozmawiamy o sieci Wi-Fi. Skąd się w ogóle wzięła? W jaki sposób działa? A może jest jakiś prosty sposób na zwiększanie zasięgu sieci WiFi? Skupimy się głównie na kwestiach związanych z poprawą wydajności oraz podstawami bezpieczeństwa.
SynGromu z- #
- #
- #
- #
- #
- 11
- Odpowiedz
Komentarze (11)
najlepsze
Komentarz usunięty przez moderatora
Komentarz usunięty przez moderatora
j) Większa ilość anten nie oznacza lepszego działania. System MIMO do zwielokratniania transmisji korzysta i owszem
a) Łączność bezprzewodowa wykorzystująca sieci Ethernet pojawiła się znacznie wcześniej niż standard 802.11. Takim produktem komercyjnym (ale nie standaryzowanym) była cała gama urządzeń np. Motorola Altair czy Proxim RangeLAN.
b) Metoda wielodostępu w przypadku WiFi używany jest mechanizm CSMA/CA. Pierwotnie w Ethernecie (tym na koncentryku) używany był mechanizm CSMA/CD - różnica jest taka że w przypadku WiFi urządzenia muszą nasłuchiwać czy ktoś nie nadaje a w Ethernecie karty wykrywały kolizja niemal natychmiast.
c) Jeśli chodzi o rozchodzenie się fal radiowych - owszem propagacja bezpośrednio z jednej anteny typu dipol będzie miała teoretyczną charakterystykę pączka wspomnianego na filmie. Ale warto dodać, że fala propagując się przez różne struktury zmienia swój kształt. Więc w przypadku środowiska domowego jest to bardzo trudne do przewodzenia lub wręcz niemożliwe.
d) Jeśli chodzi o zajętość kanałów to też w filmie pojawia się informacja o tym, żeby skorzystać z jakieś prostego analizatora. Problem w tym, że taki analizator może pokazywać bardzo błędnie zajęte kanały gdyż zajętość pasma szacuje na podstawie bardzo krótkich ramek typu Beacon w których zawarta jest informacja o nazwie sieci i jej parametrach. Nijak się to ma do tego czy faktycznie na danym kanale cokolwiek pracuje czy nie - bo w pasmach 2.4GHZ jak i 5GHZ mogą pracować inne urządzenia np. kamery wideo transmitujące sygnał analogowy. Żeby przeanalizować czy dany kanał jest faktczynie zajęty trzeba się posłużyć analizatorem widma - albo profesjonalnym albo takim wbudowanym czasami w router.
a) Umieść router w środkowej części mieszkania - tak żeby sygnał samego routera nie wychodził poza ściany mieszkania
b) Używaj dobrego sprzętu o możliwie najlepszych parametrach - wcale nie oznacza, że trzeba kupować routery/access pointy za pierdyliony złotych. Dobrym rozwiązaniem jest rozdzielenie funkcji routera i access pointa - do sieci WiFi kupujesz
Komentarz usunięty przez moderatora
Komentarz usunięty przez moderatora