Sprawdzam argumenty Dr Tomasza Rożka. Przegląd raportu z Wielkiej Brytanii
Przeanalizowałem raport na podstawie którego Dr Tomasz Rożek nagrał swój ostatni filmik. Wrzuciłem do excela dla łatwiejszego czytania.
Nie_bo_ty z- #
- #
- #
- #
- #
- 370
Przeanalizowałem raport na podstawie którego Dr Tomasz Rożek nagrał swój ostatni filmik. Wrzuciłem do excela dla łatwiejszego czytania.
Nie_bo_ty zTL:DR
Skupiam się głównie na jednym raporcie z Wielkiej Brytanii. Jest to cykliczny I uaktualniany raport Public Health England
https://assets.publishing.serv...
Wariant Delta jest obecnie dominującym wariantem COVID-19. Jest on o około 50% bardziej zaraźliwy od wariantu Alpha. Dane wskazują, że umieralność na tego wirusa jest mniejsza od Alphy. Należy oczywiście wziąć pod uwagę fakt, że zaszczepiono dużą część populacji na wariant Alpha co wpływa na śmiertelność Delty. Niezrozumiałe jest więc straszenie Deltą. Szury patrza na wartości bezwzględne, a covidianie na procenty. I każdy może interpretować dane jak chce bo jest dużo ruchomych części w całej tej dyskusji np:
- czas w jakim się znajdujemy, Delta ma ponad pół roku.
- wielu ludzi już przechorowało
- stan zdrowia osób z wirusem (choroby współistniejące)
- dokładniejsze grupy wiekowe (UK podaje dwa przedziały)
- nikt nie podaje poziomu BMI w tych statystykach co może być kluczowe
- nie ma badań porównujących Alphę i Deltę na 100% zdrowych osobach które nie są ozdrowieńcami (innymi słowy nie miały styczności z covidem)
- odsetek zgonów, a liczby bezwględne różnią się diametralnie. Na przykład odsetek zgonów osób niezaszczepionych powyżej 50 roku życia to 5.61%, a osób zaszczepionych dla tej grupy to 1.64% - widoczny jest spadek. Natomiast w liczbach bezwzględnych ten wynik to 131 do 220 co daje wynik 37% do 63% na niekorzyść zaszczepionych.
- potwierdza się poniekąd pogląd, że wirusy mutują i stają się bardziej zaraźliwe (następstwo ewolucji) ale słabną.
Sprawdziłem większość twierdzeń Pana Dr. Rożka z jego ostatniego filmiku, przepisałem raport do Excela i przetłumaczyłem:
„Zaraźliwość delty jest 60% większa”
Prawda, ale jest to górna granica. Wg danych ten przedział to 40-60%, pan doktor podał górną granicę. Wg tego raportu wariant Delta od 1 Lutego do 19 Lipca 2021 w Wielkiej Brytanii jest o 52.37% bardziej zaraźliwy od Alphy.
https://assets.publishing.serv...
„delta nie tylko szybciej się roznosi ale częściej z jego powodu wymagana jest hospitalizacja”
Jest to nieprawda. Porównujemy tutaj Alphę i Deltę.
Według najnowszego raportu (Dr Rożek swój film opierał o artykuł ze strony fakenews.pl który natomiast opierał się o dane z 11 czerwca 2021. Ja będę używał uaktualnionej wersji tego samego raportu z 23 lipca 2021) wygląda to trochę inaczej.
Rzućmy okiem na tabelę 4. Przedział 1 Lutego 2021 do 19 Lipca 2021.
Interesują nas tutaj dwie kolumny:
1.Cases where presentation to A&E resulted in overnight inpatient admission§ (exclusion‡)
oraz
2. Cases where presentation to A&E resulted in overnight inpatient admission§ (inclusion#).
Pierwsza kategoria mówi o przypadkach hospitalizacji (min 1 dzień) dla osób z wykonanym testem i przyjęciem tego samego dnia, druga kategoria wyklucza próbki z tego samego dnia, opis jest długi więc wklejam w całości:
Excluding cases with the same specimen and attendance dates. Cases where specimen date is the same as date of emergency care visit are excluded to help remove cases picked up via routine testing in healthcare settings whose primary cause of attendance is not COVID-19. This underestimates the number of individuals in hospital with COVID-19 but only includes those who tested positive prior to the day of their emergency care visit. Some of the cases detected on the day of admission may have attended for a diagnosis unrelated to COVID-19.
I teraz:
Kategoria 1.
Według tych danych na wariant Alpha hospitalizowanych było 2,943 osoby, a na wariant Delta 2,216 osób.
Kategoria 2.
Według tych danych na wariant Alpha hospitalizowanych było 4,459 osób, a na wariant Delta 3,692 osób.
W obu kategoriach to wariant Alpha był dominujący w hospitalizacjach w tym okresie w Wielkiej Brytanii. Oczywiście musimy pamiętać o wpływie ozdrowieńców jak również szczepionek na te wyniki.
„[delta] zwiększa też prawdopodobieństwo powikłań po przechorowaniu”
Niestety pod filmem nie znalazłem źródeł do tego twierdzenia.
„większe jest także ryzyko śmierci”
Nieprawda. Z tabeli 4 dotyczącej hospitalizacji z podziałem na warianty widzimy, że ryzyko śmierci dla wariantu Alpha wynosi 1.1% a dla warianta Delta wynosi 0.2%
„(...) Delta jest groźniejsza (...)”
Nieprawda. W Wielkiej Brytanii wariant Delta jest dominujący ale liczby z tego raportu nie wskazują na to aby Delta była groźniejsza. Zarówno liczba hospitalizacji jak i śmierci wskazują na wariant Alpha (warto zauważyć, że skatalogowano ponad o połowę więcej przypadków wariantu Delta):
„nie obserwujemy wzrostu śmiertelności, to dzięki szczepieniom.”
Nie można chwalić szczepionek i jednoczeście ignorować ozdrowieńców. Przechorowanie covida jest porównywalne z przyjęciem 1 dawki szczepionki. Dane wskazują na pozytywny odsetek szczepień u osób 50+. W tym raporcie jest spadek śmiertelności z 5.61% na 1.64% dla tej właśnie grupy. Jednak w liczbach bezwzględnych to osoby zaszczepione dominują tę kategorię 220 do 131. Jeżeli spojrzymy na grupę poniżej 50 roku życia, to śmiertelność dla zaszczepionych jak i niezaszczepionych wynosi tyle samo 0.03%, jednak w bezpośrednich zgonach osoby niezaszczepione dominują 34 do 4.
„... w czerwcu Public Health England opublikował wyniki analiz z których wynika, że skuteczność przeciwko Delcie szczepionki Pfizera sięga 79%, a AstraZeneki 60%”
Chyba trochę więcej. Dane z tego raportu wskazują na 96% efektywność przeciwko hospitalizacji przy zakażeniu Deltą dla Pfizera oraz 92% dla AstraZeneki.
https://khub.net/web/phe-natio...
„jest kompletną bzdurą mówienie, że osoby zaszczepione są bardziej narażone na wariant Delta, taki pogląd jest kompromitujący dla osób powtarzających to”
To prawda, jeżeli przeanalizujemy 3 kategorie: wizyta u lekarza, hospitalizacje oraz zgony to 2 z 3 kategorii jasno wskazują na pozytywne działanie szczepionek/wcześniejszego zarażenia. W przypadku zgonów kluczem jest wiek pacjenta.
Obraz ten zmienia się diametralnie gdy porównamy grupy wiekowe. Osoby w pełni zaszczepione 50+ częściej muszą iść do lekarza od osób niezaszczepionych, częściej są hospitalizowane oraz częściej umierają co jest dość dziwnym trendem.
Natomiast u osób poniżej 50 roku życia:
„zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w Stanach Zjednoczonych w grupie osób które zmarły z powodu covid-19 teraz przeważająca większość to osoby które były niezaszczepione”.
Nieprawda. Dane z tego raportu wskazują, że w Wielkiej Brytanii od 1 Lutego 2021 do 19 Lipca 2021 zaszczepionych zmarło w liczbie 224, a niezaszczepionych 165. W obu kategoriach przeważały osoby w wieku 50+.
„przy Alphie jest kilkanaście razy większe prawdopodobieństwo hospitalizacji niż przy grypie”.
Dr Rożek podał link do arykułu który to analizuje i zastanawia mnie czy potrafi on czytać ze zrozumieniem po angielsku, czy tylko szuka stwierdzeń pod swoją teorię.
Podany przez niego link jest krytyką porównywania grypy z covid-19. Faktycznie pada tam zwrot „dane sugerują na ten moment 14.4-krotne zwiększenie zgonów na covid-19 w porównaniu z grypą” ale w kolejnym akapicie pada porównanie do innych danych które sugerują znacznie mniejszy przedział 1.0-2.6. Kluczem w tej krytyce jest fakt, że zgony spowodowane grypą są wyłącznie estymacją, a dane z zachorowań covid są wynikiem testów. Do tego dochodzi zróżnicowanie w zgonach w różnych krajach - jak podają w tym źródle jest to od poniżej 1% do 15%. W podsumowaniu tego artykułu autorzy piszą, iż nie powinno się porównywać jabłek do pomarańczy gdyż może to prowadzić do dezinformacji oraz do mylnej interpretacji.
Komentarze (370)
najlepsze
Komentarz usunięty przez moderatora
Albo sprostuj swój kłamliwy filmik.