Granica polsko-węgierska
Granica istniała od czasu krystalizacji państwa polskiego podczas rządów Bolesława Chrobrego, aż do wchłonięcia Królestwa Węgier przez monarchię Habsburgów. Ponownie wspólna granica możliwa była w 1939 r., kiedy Budapeszt zaanektował Ruś Zakarpacką, wschodni region dzielonej Czechosłowacji.
Dziadekmietek z- #
- #
- #
- #
- #
- 44
Komentarze (44)
najlepsze
Podszedł pod Lwów, lecz nie zdobył go, a po starciu z niewielkimi siłami Rewery Potockiego odszedł w kierunku Krakowapaląc i rabując po drodze: m.in. Duklę, Rogi,Lesko, Sanok, Łańcut, zamek w Odrzykoniu. Nie zdobył Przemyśla (28 lutego) i Krosna.
Początki sporu o tereny tatrzańskie miały miejsce w wieku XVI, gdy dotyczył on główniePodhala. Dopiero w XIX wieku ciężar sporu przesunął się na Tatry i Morskie Oko. Genezą sporu było niedoprecyzowane rozgraniczenie terenów prywatnych położonych po obu stronach granicy.
Król Szwecji Karol X Gustaw, w związku ze zwiększającym się od wiosny 1656 roku oporem wojsk koronnych oraz wypowiedzeniem wojny Szwecji przez Moskwę w maju, a następnie sojuszem pomiędzy Janem Kazimierzem i carem moskiewskim Aleksym Michajłowiczem z 3 listopada (traktat w Niemieży), nie mogąc liczyć już na samodzielne opanowanie
Jeśli chodzi o Zakarpacie to by utworzyć krótką granicę polsko-węgierską Węgry musiałyby zaanektować tereny górskie zamieszkane przez Ukraińców (lub raczej Rusinów, Hucułów).
Komentarz usunięty przez moderatora