Rozwiązania problemu uczciwości wyborów istnieją od dawna.
Wystarczy po nie sięgnąć. Krótki wykład TED demonstrujący - wydawać by się mogło - niemal idealny system głosowania. Polskie napisy.
y0da z- #
- #
- #
- 130
Wystarczy po nie sięgnąć. Krótki wykład TED demonstrujący - wydawać by się mogło - niemal idealny system głosowania. Polskie napisy.
y0da z
Komentarze (130)
najlepsze
Niemożliwe do zastosowania w praktyce :|
http://www.wykop.pl/link/2247616/david-bismark-glosowanie-przez-internet-bez-oszustw/
#1 Zerwanie znaczka to trudniejsza sprawa, niż dopisywanie krzyżyka, to trwa.
#2 Głos z zerwanym znaczkiem można liczyć jako ważny. Liczy się miejsce zerwania. Może sam się urwał?
#3 Wrzucenie pustej karty i wyniesienie znaczka też nie daje wielkiego pola do popisu. Gra nie warta świeczki.
#4 Liczba kart i znaczków musi się zgadzać.
#5 System generalnie dobry
Tak naprawdę, to każdy na swoim własnym urządzeniu cyfrowym (np. komputerze) powinien własnoręcznie skompilowanym, otwartym programem wygenerować coś w rodzaju podpisanego formularza. Podpisanego oczywiście własno-komputerowo wygenerowanym kluczem (PKI), którego część publiczna była by gdzieś tam zarejestrowana w urzędzie i wcześniej (przed wyborami) udostępniona publicznie. PKW zbierała by takie podpisane formularze, liczyła głosy i oczywiście obowiązkowo publicznie udostępniała. No i teraz każdy może zweryfikować swój głos.
Bardzo prosto obejść ten problem. Karta wyborcza ma kształt koła. Kandydaci rozmieszczeni są jeden za drugim, w równych odstępach, w kolejności alfabetycznej, wzdłuż krawędzi. Algorytmem losującym byłaby ścieżka jaką dana karta przeszła z fabryki po trafienie w ręce obywatela, który położyłby ją na stole przed sobą.
@Tom1099: W 99% tak.
Alez ja to rozumiem. Tylko że to działa pod warunkiem, że masz do wyboru kilka osób, które się Twoim zdaniem