Po przeczytaniu artykułu: "Vatican corrects Pope: Atheists are still going to hell", który jest teraz dyskutowany na wykopie
tutaj, stwierdziłem, że napiszę kilka słów.
Wspomniany artykuł jest świetnym przykładem manipulacji medialnej.
Po pierwsze, tytuł sugeruje, że Watykan sprostował papieża. Czytając artykuł dowiadujemy się, że chodzi o wypowiedź o. Thomas'a Rosica. Ta wypowiedź została opublikowana
na prowadzonej przez niego stronie. Nie można tego jednak nazwać sprostowaniem pochodzącym z Watykanu. Oficjalna strona Watykanu o niczym podobnym nie mówi. Cel wypowiedzi o. Thomas'a był zresztą zupełnie inny niż przedstawia go artykuł na examiner.com. Jest to typowe szukanie sensacji tam gdzie jej nie ma.
A więc co tak właściwie powiedział o. Thomas? Tutaj jego wypowiedź w
pełnym kontekście:
- What is the meaning of the affirmation “Outside the Church there is no salvation”?
>
This means that all salvation comes from Christ, the Head, through the Church which is his body. Hence they cannot be saved who, knowing the Church as founded by Christ and necessary for salvation, would refuse to enter her or remain in her. At the same time, thanks to Christ and to his Church, those who through no fault of their own do not know the Gospel of Christ and his Church but sincerely seek God and, moved by grace, try to do his will as it is known through the dictates of conscience can attain eternal salvation.
(
źródło)
W skrócie, o. Thomas przypomniał, co oznacza, stwierdzenie że "poza Kościołem nie ma zbawienia", zaznaczając przy tym, że
ci którzy nie z swojej winy nie znają Ewangelii, Kościoła ale szczerze, ale poszukują Boga poprzez podążanie za własnym sumieniem,
mogą osiągnąć zbawienie.
Do tej grupy kwalifikują się ateiści, wyznawcy innych religii... Artykuł z examiner.com wyrywając zdanie z kontekstu, przedstawił sytuacje dokładnie odwrotnie w stosunku do zamysłu autora. To, do czego odniósł się o. Thomas jest tylko częścią
nauczania Kościoła odnośnie ateistów i wyznawców innych religii.
Według nauczania Kościoła katolickiego, każdy człowiek ma w nim swój udział, jeśli działa z dobrej woli i w zgodzie z sumieniem. Pełnię otrzymuje się przez chrzest, ale nadzieja zbawienia jest także dla ateistów, wyznawców innych religii, nieochrzczonych dzieci, które wcześniej zmarły itp. Nie jest to żadna nowość, mówią o tym zarówno dokumenty Kościoła jak i Katechizm.
Tutaj kilka cytatów ze wspomnianych dokumentów:
Będąc świadomym, iż zwyczajnym środkiem osiągnięcia zbawienia jest chrzest in re, Kościół ma więc nadzieję, że istnieją inne drogi do osiągnięcia tego samego celu. Ponieważ poprzez swoje wcielenie Syn Boży „zjednoczył się w pewien sposób z każdym człowiekiem” i „ostateczne powołanie człowieka jest w istocie jedno, mianowicie Boskie”, Kościół uważa, że „Duch Święty wszystkim daje możli ość uczestniczenia w tym Misterium Paschalnym w tylko Bogu znany sposób”
(Międzynarodowa Komisja Teologiczna)
Dotyczy to nie tylko wiernych chrześcijan, ale także wszystkich ludzi dobrej woli, w których sercu działa w sposób niewidzialny łaska. Skoro bowiem za wszystkich umarł Chrystus i skoro ostateczne powołanie człowieka jest rzeczywiście jedno, mianowicie boskie, to musimy uznać, że Duch Święty wszystkim ofiaruje możliwość dojścia w sposób Bogu wiadomy do uczestnictwa w tej paschalnej tajemnicy.
Gaudium et Spes, 22
Ponieważ "za wszystkich umarł Chrystus i... ostateczne powołanie człowieka jest rzeczywiście jedno, mianowicie Boskie, to musimy uznać, że Duch Święty wszystkim ofiarowuje możliwość dojścia w sposób Bogu wiadomy do uczestnictwa w tej Paschalnej Tajemnicy" Każdy człowiek, który nie znając Ewangelii Chrystusa i Jego Kościoła, szuka prawdy i pełni wolę Bożą, na tyle, na ile ją zna, może być zbawiony.
Katechizm Kościoła Katolickiego, 1260
Według nauczania Kościoła katolickiego, każdy człowiek ma w nim swój udział, jeśli działa z dobrej woli i w zgodzie z sumieniem. Pełnię otrzymuje się przez chrzest, ale nadzieja zbawienia jest także dla ateistów, wyznawców innych religii, nieochrzczonych dzieci, które wcześniej zmarły itp.
Podsumowując, artykuł z examiner.com, manipuluje, Watykan nie poprawił papieża (nie ma zresztą takiej mocy);
o. Thomas Rosica napisał swoje przemyślenia w kontekście homilii papieża, które w żaden sposób nie zaprzeczają temu, o czym papież mówił. Tak na marginesie, artykuł nie został nawet opublikowany na stronie Watykanu, a na stronie organizacji Zanit, mieszczącej się w Nowym York'u i zajmującej się komentowaniem różnych wydarzeń związanych z Kościołem, a więc tytułowy Watykan jest tutaj także dość nieprecyzyjnym sformułowaniem.
W powiązanych oryginalna wypowiedź o. Thomasa i cytowane dokumenty.
Komentarze (89)
najlepsze
Po prostu mówisz jak jest.;)
Szacunek za rzetelne podejście do sprawy.
"ci którzy nie z swojej winy nie znają Ewangelii, Kościoła ale szczerze, ale poszukują Boga poprzez podążanie za własnym sumieniem, mogą osiągnąć zbawienie.
Do tej grupy kwalifikują się ateiści, wyznawcy innych religii... "
Jak
Komentarz usunięty przez moderatora