W sumie nigdy nie zastanawiałem się nad procesem powstawania butli, wiedza ta raczej do niczego mi się nie przyda, ale i tak obejrzałem z niesłabnącym ani na sekundę zainteresowaniem. Uwielbiam tego typu materiały ;)
Wspaniały widok: twarde stalowe walce wsuwające się i wysuwające z ociekającym białym płynem! Przy okazji, mam aucie trzy takie stalowe butle ze sprężonym gazem ziemnym (CNG) i wszyscy pytają czy to bezpieczne, a przecież moje butle są mocniejsze niż plastikowy bak na benzynę.
Czy jest tutaj jakoś ekspert, który mógłby mi powiedzieć, dlaczego na początku jest wytwarzany cylinder metodą ciągnienia, a nie np. lania? Jak jest różnica?
@Farrahan: Chodzi tutaj o kierunkowość włókien. Butle wykonują z walcowanej blachy, po ciągnieniu układ włókien będzie korzystniejszy niż po odlewaniu.
@Farrahan: Warto sobie zapamiętać Odlewane- najlepiej jak nic się już z tym nie robi (chyba ze to odlana gąska albo wstępniak do walcowania). po odlaniu zostaje jedynie obróbka wykańczająca.(są wyjątki) A całą butle jakbyś odlał to byś mógł z niej co najwyżej z niej wazon zrobić. Podczas tej pokazanej na filmie wielobiegowej obróbki plastycznej powstaje bardzo duży zgniot co korzystnie wpływa na wytrzymałość. Bo zmniejsza się rozmiar ziaren z dużych
Komentarze (54)
najlepsze