Wpis z mikrobloga

1142 - 1 =1141

Thomas E. Woods, Jak Kościół katolicki zbudował zachodnią cywilizację, Literatura popularnonaukowa

Jak łatwo się domyślić celem tej niepozornej książki(liczy ona trochę ponad 200 stron) jest przekonanie czytelnika do tego, że zachodnia cywilizacja w dużej mierze zawdzięcza swoją postać wpływowi Kościoła katolickiego. Autor postanowił zwalczyć nadal powszechnie pokutujący(wbrew badaniom historycznym) mit o tym, że katolicyzm(szczególnie w średniowieczu) odpowiedzialny był za zacofanie i zabobonność społeczeństw europejskich. Autor pragnie tego dokonać poprzez wymienienie licznych przykładów tego w jaki sposób KK wywierał pozytywny wpływ na naszą cywilizację. W przekonujący sposób Woods pokazuje, że wiele dobrodziejstw zachodniej cywilizacji swoje korzenie ma w kościelnej działalności, np. nowożytna nauka, prawo, poszanowanie praw i wolności człowieka, czy wolny rynek. Po lekturze książki czytelnik może odnieść wrażenie, że cała zachodnia cywilizacja jest dziełem Kościoła. Jest to niestety wada tej pozycji ponieważ autor zbyt mało wspomina o innych czynnikach które ukształtowały cywilizację w której żyjemy. Wraz z tym zabrakło mi przeciwstawienia cech Kościołów zachodniego i wschodniego i odpowiedzenia na pytanie czemu Kościoły oparte o tą samą religię stworzyły różne cywilizacje. Może nie jest to bezpośrednia wada książki Woodsa ponieważ nie to było tematem jego pracy, ale takiej chociażby krótkiej analizy mi zabrakło. Poza tym książka jest napisana raczej jako odtrutka dla katolików na wszechobecną negatywną opinię o KK, niż by przekonać przeciwników Kościoła, ponieważ sprawia wrażenie zbyt bezkrytycznej(dlatego najlepiej nie poprzestać na tej pozycji i przeczytać innych autorów których Woods wymienia). W książce autor wymienił cechy i fakty, które stawiają tę instytucję w dobrym świetle, ale krytycznie do niej nastawiony czytelnik mógłby na pewno wymienić argumenty na jej niekorzyść. Dlatego uważam, że zabrakło całości zjawisk i wytłumaczenia czemu mimo pewnych złych nurtów w Kościele bilans jego działalności wg autora zaliczyć można na plus. Mimo tych wad wartą sięgnąć po pracę Thomasa Woodsa aby poznać(choć dość jednostronnie) opinię wielu współczesnych historyków na wpływ Kościoła katolickiego na naszą cywilizację.

#bookmeter
źródło: comment_eqK7fzqyuvU7AzhJ2ct0iQyCtszr9WUU.jpg
  • 2
@Vivec: Mimo iż tej pozycji nie znałem, to miło że jest ktoś kto potrafi poświęcić czas dla takiej książki. Wraca czasem wiara w ludzi. Niestety odejście od zasad chrześcijaństwa prowadzi nas donikąd. Im szybciej to zrozumiemy i się opamiętamy tym szybciej będzie lepiej. Od siebie mogę polecić książkę:

Kościół i nauka. Konflikt czy współpraca?

Świetna książka z wieloma faktami, opisami i nazwiskami, mówiąca o dokonaniach księży na tle nauki. A jest