Wpis z mikrobloga

  • 1
Sluchajcie, potrzebuje opinii/rady kogos znajacego sie na #prawo #prawoskarbowe

Otoz, znajomi kupili kilka miesiecy temu samochod za kwote przekraczajaca (troche ale jednak) 1000 zl. Wiec powinni zaplacic podatek. No ale nie zaplacili, auta nie przerejestrowali. Az w koncu pech chcial - zabrali im dowod za przepalona zarowke. Przy okazji dowiedzieli sie, ze poprzedni wlasciciel zglosil w wydziale komunikacji zbycie pojazdu.

Pytania brzmia:

1) czy skarbowka moze ich dopasc jesli nie zarejestrowali auta?

2) jak moga z tego w miare bezbolesnie wybrnac? Pisac do US prosbe o niekaranie?

3) czy ew zezlomowanie auta ich ratuje?

/Nie, serio, to nie ja jestem taka nieodpowiedzialna, zeby nie bylo :p /

Mirki, help, bo troche mi ich zal.
  • 9
  • Odpowiedz
@mojwa: Niech idą zarejestrować i po prostu zapłacić podatek. Najwyżej doliczą im odsetki za czas od zakupu. Toż to już z odsetkami licząc jakieś... 30 zł, bez paniki.

Nie taka skarbówka straszna jak ją malują :)
  • Odpowiedz
@mojwa: Jeśli chodzi o Wydział Komunikacji to nic im nie grozi. Co prawda ustawowo jest miesiąc na przerejestrowanie, ale ani w ustawie ani w przepisach wykonawczych nie ma żadnej sankcji. Więc co najwyżej pani w okienku może się krzywo popatrzeć, ale nie jest w stanie ukarać. Najprostsze wyjście: zapłacić podatek CCP teraz - co najwyżej będą odsetki, ale niewielkie, i przerejestrować autko. Żeby autko zezłomować trzeba mieć najpierw przerejestrowane.
  • Odpowiedz
@mojwa: Ale za co kary? Karą są odsetki ustawowe, jakieś 16% w skali roku. No i podatku nie płaci się wg ceny z umowy tylko wg cennika Eurotax i równie dobrze mogą się w US dowiedzieć, że podatku w ogóle płacić nie trzeba.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Lajsikonik: pocieszasz... Bo kurde, jak slyszalam od goscia ktory sprzedawal auto, ze kiedys zapomnial zaplacic tez jakichs kilkudziesieciu zlotych podatku za przyczepki i dorwali go i dowalili 3000 kary...
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@valdo: no kara za niezaplacenie. A placi sie wg cennika jak ktos sie dopatrzy, moje auto wg cennika bylo ok 7tys warte,a placilam od 5 z umowy
  • Odpowiedz
@mojwa: przerabiałem ten temat. Co prawda u mnie było nieco inaczej (były problemy z przeglądem z powodu braku kompletu papierów od instalacji LPG), ale skończyło się tak, że zarejestrowałem po 3 miesiącach i tak samo zapłaciłem podatek. Jedyną konsekwencją były odsetki, w sumie grosiki. Żadnej kary.
  • Odpowiedz
@mojwa: to pewno dostał karę za brak ubezpieczenia OC (te są drakońskie). Ale na pewno nie za podatek PCC bo to by każdy kto sprzedał na allegro coś droższego niż 1000 zł mógłby taką karę dostać :)
  • Odpowiedz