Wpis z mikrobloga

Mirki. Pokłóciłem się z ziomalem na fejsbuku o to ile wysokości ma Giewont. Kurde, jakbym nie miał innych problemów.

- ja twierdze, że 1984m: tyle jako pierwszy zmierzył barometrem Pan Ludwik Zejszner, tyle podają stare mapy, znaki w terenie oraz wikipedia i połowa stron internetowych

- on obstaje, że 1985m: tyle podaje google, druga połowa stron internetowych oraz ponoć nowe podręczniki do geografii

Czy jest tu ktoś obcykany w temacie, żeby naświetlić z czego to wynika? Z zaokrąglenia? Góry się wypiętrzyły? Barometr był rosyjski?

#januszetaternictwa #tatry #giewont #geografia
  • 11
  • Odpowiedz
@Jefrey: ja myślę że skoro zmienili po latach o ten metr to dlatego że użyli nowszych lepszych metod pomiarowych niż ten stary barometr

  • Odpowiedz
@rebul4: Też myślę, że jednak nie mam racji. Jakoś wybrnąłem z tej kłótni dyplomatycznie. No i mirkowe towarzystwo trochę rozruszałem ;) Pokój.
  • Odpowiedz
  • 0
@Jefrey: ej ale Giewont ma 1895m a nie 1900 coś.

A ten metr wynika z innego uznania poziomu morza w innym miejscu. Mogę potem napisać coś o tym.
  • Odpowiedz
  • 2
@Jefrey: W sensie, nie potwierdzę, że to na sto procent przez to zmieniła się wysokość. Przed wojną w Polsce obowiązywało dowiązanie wysokości do poziomu morza w Amsterdamie. Wraz z komuną wprowadzili dowiązanie Kronsztad w Leningradzie. Różnica między tymi poziomami to kilkadziesiąt centymetrów. Do tego wysokość zależy od punktu pomiaru, wierzchołek Giewontu nie jest taki oczywisty, bo jeszcze jest płyta krzyża. Jescze czasem ktoś mógł popełnić błąd uznając wysokość punktu triangulacyjnego
  • Odpowiedz