Wpis z mikrobloga

#javascript #programowanie takie tam pytanko :D jak zrobic jakas klase w javascript z unikatowym id? np taka ksiazka adresowa typu unikatowe id imie mail i numer tel? bo tak nie wiem jak to ma do konca dzialac, bo skoro potem nowe elementy bede tworzyl uzywajac tej klasy, to ona chyba musi gdzies trzymac te id zeby to sprawdzac? czy jak to dziala? jak to zrobic? nowy jestem w javascript :) zwykla klase wiem jak zrobic, ale z unikatowym id np jak to ugryzsc? jak to zrobic? oczywiscie chodzi mi o jakis taki profesjonalny sposob najlepiej, a nie prowizorka D: oczywiscie uzywajac tylko javascript, no bo zaczynamy i tylko uzywamy tylko consoli javy xD jeszcze nie laczymy jej z html i css :)
  • 12
@fotexxx: wiem, ale klasy tworzymy uzywajac funkcji o.O xD

tak myslalem ze nalezy uzyc tablicy, jeszcze pomysle jak to zrobic? czy tylko wystarczy uzyc tablicy w klasie i tylko sprawdzac czy dla kazdego nowego elementu zostal dodany unicatowy id? czy jakos musze to robic w inny dziwaczny sposob?
@porque: w sumie nie bardzo wiem co robisz...zależnie od tego co robisz rozwiązania mogą być różne...nadal nie jestem pewien czy rozmawiamy o tym samym...uściślij w końcu o czym rozmawiamy...o java, javascript działającym po stronie klienta czy może javascript działający po stronie serwera
@fotexxx: po stronie clienta, lecz tylko bawimy sie jeszcze konsola ktora jest wbudowana w przegladarce. Typu html to tylko html head body i w body script i tam jak cos wydrukowac na ekranie uzywamy console.log etc a nawet nie uzywamy alert itp:)

mam nadzieje ze dobrze wytlumaczylem o co chodzi a klasa to cos w stylu to znaczy nazwijmy to klasa

funcion ksiazkaAdresowa(){

this.id;

this.nom="";

this.tel=0;

this.cos=funckje.....

}

pozniej np

alina=new
to znaczy nie wiem czy ma byc this.id czy this.id=0; czy jak to ma wygladac czy this.id=[]; albo jak zrobic zeby potem mogl miec to id unikatowe dla kazdego, a wiadomo jak nie to wypluwoalo cos w konsoli o bledzie, no i zapewne automatycznie dodawany ma byc id :) kazdy utowrzony nowy obiekt z klasy/obiektu ksiazkaAdresowy, automatycznie przydzielany unikatowy id

oczywiscie korzystajac tylko z javascript po stronie klienta :) bo to sa
@porque: Musisz mieć stworzyć klasę adres ze statycznym polem id, aby nadawać kolejne wartości nowym instancjom (http://stackoverflow.com/questions/1535631/static-variables-in-javascript ), a następnie stworzyć klasę książka telefoniczna przechowująca adresy w jakiejś tablicy, krótko mówiąc jakiś rodzaj kolekcji.

I wtedy miałbyś w takiej książce odpowiednie metody do poszukiwania danych adresów, i np. metodę do dodawania nowego obiektu do niej. W js nie piszę więc nie podam Ci kodu.
@MacDada: wlasnie o to chodziło :) dzięki wielki przejrzę to pózniej. Bo widzę ze trochę inaczej to rozwiązałes niz ja. Wybacz ze tak późno odpowiadam. Ale akurat wcześniej napisałem to po swojemu i nie miałem czasu tego przejrzeć :) do tej pory praktycznie :) tylko tak na szybko w pociągu. Ale jeszcze raz wielkie dzięki. :)