Wpis z mikrobloga

@kamilsien: Kryshna, Mitra, Horus - Ci bogowie wszyscy mieli "apostołów", matkę dziewicę, i zmartwychwstawali po 3 dniach. Jezus nie był wyjątkowy pod tym względem.
  • Odpowiedz
@TheMan: Ja wiem, że jest dużo podobieństw z mitologią. W powyższym krótkim wywiadzie znajdziesz też kilka imion z mitologii.

PS Muszę kiedyś znaleźć i przeczytać książkę tego gościa tam na pewno masę źródeł podaje.
  • Odpowiedz
@kamilsien: Obawiam się, że żadnego faraona 5000 lat p.n.e. nie znajdziemy bo wtedy ludność zamieszkująca te tereny była podzielona na kilka różnych kultur. Jako tacy władcy pojawili dopiero ok. 3200 p.n.e. Zresztą gościu nawet taką datę mniej więcej podaje.
  • Odpowiedz
@kamilsien: Faktycznie, nie zauważyłem. Mój błąd.

Jak Cię interesuje geneza np. religii judaistycznej z którą chrześcijaństwo ma sporo wspólnego to polecam książkę Rolanda de Vaux Instytucje starego testamentu. Autor był archeologiem, pracował w Jerozolimie. Badał stary testament pod kątem naukowym chociaż sam był zakonnikiem. Streszczę Ci tylko, że wiele zwyczajów w kulturze hebrajczyków jest zapożyczonych z innych kultur. To samo się tyczy chrześcijaństwa.
  • Odpowiedz