Wpis z mikrobloga

#indeedwyjezdza #norweskidziennikindeed

Ok, własnie wróciłam z małej wycieczki do Trondheim. Co tam robiłam? Pojechałam złożyć wniosek o przyznanie mi skattekort, czyli inaczej mówiąc karty podatkowej.

Skattekort - norweska karta podatkowa, zawiera informacje o wysokości zarobków oraz potrąceń podatkowych w danym roku podatkowym.

Dokument ten jest wystawiany przez Urząd Podatkowy w miejscu zamieszkania w Norwegii i jest niezbędny w przypadku ubiegania się o zwrot podatku za pracę za granicą.


Moje pierwsze zetknięcie z norweską biurokracją. ;)

Podjechaliśmy samochodem razem z Turkiem, który nawija po norwesku jak rodowity Norweg, do tego po angielsku, rusku, po polsku też całkiem nieźle - człowiek orkiestra. :D W urzędzie lekko zaskoczył nas brak kolejek. ﴾̯͡͡๏﴿ Przy stanowisku do pisania wypełniliśmy druczek - imię, nazwisko, adres w Norwegii, nazwa pracodawcy, kiedy przyjechałeś do Norwegii, ile czasu planujesz zostać, jakie będą twoje miesięczne zarobki itd itp. Wszystko przetłumaczone na angielski, nie ma problemu ze zrozumieniem.

Po wypełnieniu podeszliśmy do okienka, urzędniczka uśmiechnięta i bardzo miła, skserowała umowy, dowody osobiste, nasze numery kart przyjdą pocztą na wskazany adres, potem musimy je wysłac mailem do pracodawcy przed pierwszą wypłatą... i tyle. Spędziliśmy tam 10 minut. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Po odejściu okazało się, że za nami znajdowały się identyczne wnioski do tych, które wypełnialiśmy, tylko przetłumaczone na język polski. :)

Samo Trondheim mnie urzekło, jest bardzo klimatyczne! Bardzo czysto, panuje totalny ład i porządek, na trawnikach ani liścia, ani śmiecia. W szkole dzieciaki akurat miały przerwę, łaziły po podwórku na szczudłach. :D

Zakochałam się w tym mieście.

Mam dla Was fotkę zrobioną już za miastem, niestety, żadne zdjęcia nie ogarną piękna tego kraju, trzeba to zobaczyć na żywo. :)
i.....d - #indeedwyjezdza #norweskidziennikindeed

Ok, własnie wróciłam z małej wycie...

źródło: comment_OEpGQstnv9eunoaZdAQ2EnIGhbiWW7KH.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
@spacebound: Zazdrościć będziecie mogli, jak uda mi się tu ściągnąć mojego niebieskiego paska, bo na razie nie umiem się cieszyć tym wszystkim wokół tak jak bym chciała, tylko jestem chora z tęsknoty. () :P
  • Odpowiedz