Wpis z mikrobloga

Niech ktoś mi wyjaśni paradoks z żółwiem i achillesem, bo albo jestem głupi albo autor jest głupi.

Start wyścigu: Kiedy Achilles startuje, żółw znajduje się już w pewnym punkcie, powiedzmy, 100 metrów przed nim.
Pierwsza sekunda: W czasie, gdy Achilles pokonuje te 100 metrów, żółw przemieszcza się dalej, powiedzmy, o 10 metrów.
Druga sekunda: Teraz Achilles musi pokonać te dodatkowe 10 metrów, ale w tym czasie żółw przemieszcza się dalej, powiedzmy, o 1 metr.
Trzecia sekunda: Kiedy Achilles pokonuje ten dodatkowy 1 metr, żółw znowu przemieszcza się nieco dalej, i tak dalej.

ja rozumiem, że potem powiedzmy zolw przesunalby sie o 10cm, i zanim achilles by dobiegl te 10cm to zolw przesunalby sie o powiedzmy centymetr, ale przecież ostatecznie achilles przegoniłby żólwia, skoro pokonał 100m w czasie gdy żółw zaledwie 10. Rozumiem o co w tym chodzi, pod wzgledem filozoficznym - matematycznym, ale logicznie to nie ma dla mnie sensu. #kiciochpyta #filozofia
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1
@gorzki99: A czy Zenon z Elei sam siebie nie skompromitował tym?

Zenon jest autorem słynnych paradoksów, których celem było wykazanie braku istnienia. Jako przeciwnik mnogości rzeczy twierdził, że niemożliwe jest dzielenie czegoś w nieskończoność, gdyż na końcu zostaną części, które nie mają wymiarów, a sumując części bezwymiarowe otrzymujemy zero.


Dodatkowo, ten paradoks ma sens i jest paradoksem jedynie według jego wierzeń jak dla mnie. Przykładowo paradoks ze strzałą to już
  • Odpowiedz
@GothBoyy666: na dole artykulu masz napisane kto go wyjasnil:

"W sposób naukowy rozwiązali je m.in. G.W. Leibniz i Isaac Newton, zajmujący się badaniami nad pojęciem ciągłości."

Mysle ze wygooglanie wyjasnienia nie bedzie trudne :)
  • Odpowiedz
Rozumiem o co w tym chodzi, pod wzgledem filozoficznym - matematycznym, ale logicznie to nie ma dla mnie sensu


@GothBoyy666: Zdaje się, że są co najmniej dwie wersje tego paradoksu. Achilles goni żółwia. Biegnie szybciej niż żółw, więc szybko znajduje się w miejscu gdzie zobaczył żółwia. Ale w tym czasie w ślamazarnym tempie żółw posunął się już trochę naprzód. W takim razie Achilles widząc, gdzie jest żółw teraz, biegnie w
  • Odpowiedz
Dodatkowo, ten paradoks ma sens i jest paradoksem jedynie według jego wierzeń jak dla mnie


@GothBoyy666: No to jak to po "Twojemu" tłumaczysz? Czy strzała nie musi najpierw pokonać 1/2 drogi? A czy żeby pokonać 1/2 nie musi najpierw pokonać połowy z tej 1/2? I tak dalej i tak dalej. Jak po swojemu to rozumiesz, że można wykonać nieskończenie wiele ruchów w skończonym czasie? To nie jest przecież jakieś trywialne
  • Odpowiedz