Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci #analizadanych #ekonomia

Przez cały raban z kredytem 0% chciałem przeanalizować dane dotyczące rynku nieruchomości i może ogarnąć co się na prawdę dzieje. Natomiast jestem raczej za leniwy by zrobić to na raz, więc dzielę się tym co mam, może to mnie trochę zmowtywuje, a dodatkowo jest szansa, że ktoś dorzuci swoje przemyślenia co warto sprawdzić itp.

Poniżej wykres ilości składanych wniosków kredytowych w Polsce, dane pochodzą od BIK-u, który publikuje je w comiesięcznym raporcie w formie tekstowej (nie ma wykresu tak jak przy sprzedanych kredytach, jedynie dynamika). Do wykresu dodałem znaczniki ważnych wydażeń, które mogą tłumaczyć skoki ilości składanych wniosków, możliwe że znaczniki nie są w idealny miejscu, niekiedy ciężko było znaleźć jasną informację jak np. o obniżeniu wymagań do wkładu w 2021, które następowało w różnych bankach od jesieni 2020 (po zaostrzeniu wymagań w trakcie pandemii).

W komentarzach wykresy średniej i łącznej wartości składanych wniosków oraz wykres dotyczący wartości sprzedanych kredytów mieszkaniowych od BIK-u.

Warto zwrócić uwagę na to jak ma się łączna wartość składanych wniosków, czyli zainteresowanie, na ich sprzedaż (uwaga na przesunięcie, od wnioskowania do sprzedaży może minąć nawet kilka miesięcy!), to jest ciekawe.

Na co należy uważać:
- Na wartość nieruchomości wpływ mają również zakupy gotówkowe, których szczególnie po zapowiedziać kredytu 2% była większość, a ich tutaj brakuje
- By mieć lepszy ogląd sytuacji należałoby spojrzeć również na inflację oraz zmiany stóp procentowych
odrzutowakuchenka - #nieruchomosci #analizadanych #ekonomia

Przez cały raban z kredy...

źródło: skladane_wnioski_o_kredyt_hipo

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz