Wpis z mikrobloga

Chce złożyc kompa do 6k do montowania filmów, tworzenia grafik, czy edycji zdjęć.

Może ktoś z was polecić co by się sprawdzało, chodzi mi o samego towera do 6k PLN.

#pc #komputery
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Pan_Orama: 64 gb ramu na pewno, dysk na system nvme (coś Samsunga Evo), drugi dysk SSD 2,5 1 TB, dysk HDD na backup. Procesor - sugeruję AMD, długo podstawka będzie zgodna z kolejnymi procesorami. Zasilacz to coś seasonica. Będziesz pracował na Linuxie i kdenlive?
  • Odpowiedz
@Pan_Orama: współczuję
W kazdym razie ww. parametry. 8 rdzeni minimum plus wątki (8/16). Nie wiem tylko jakie GPU (do kodowania używam CPU, pewniejsze dla mnie, niech się inni wypowiedzą)
  • Odpowiedz
@Pan_Orama i7-14700k albo ryzen 7 7800x3d znajdziesz za jakieś 1600 zł, do tego dokup płytę główną za jakieś 800 zł, np z690 do Intela, do AMD musiałbym poszukać co tam w trawie puszczy. 4x16gb ddr4 to jakieś 600 zł. 2TB ssd to 500 zł. Zasilacz 500-600W to 300 zł za bardzo dobry. Fajna obudowa 500 zł. Zostaje 1700 zł na zastanowienie się jak zorganizować magazyn danych. Chyba, że jednak grasz w
  • Odpowiedz
@cacum3 nie będzie zgodne bo AMD jak i Intel w kolejnej generacji oboje zmieniają podstawkę pod procesorem, a te jęki nad windowsem zostaw dla siebie. Nie znam żadnego grafika ani montażysty, którzy pracowaliby na Linuxie, albo mać albo windows.
  • Odpowiedz
Chyba, że jednak grasz w gierki i chcesz jakąś kartę graficzną


@Czekolatka: Nie używasz do kodowania materiału video wsparcia procesora graficznego?!? Ja przed chwilą dla testu zapuściłem kodowanie filmiku o długości 3:17. Bez karty graficznej trochę ponad 45 sekund - z kartą graficzną niecałe 14. To jest trzykrotna różnica. Oczywiście nie mówię - że tak jest zawsze, ale jednak chyba warto o to walczyć - bo przy długich materiałach nie
  • Odpowiedz
@bialy100k nie miałem pojęcia, że tak to wygląda. Montowałem coś sto lat temu w Windows movie maker. Byłem pewien, że edytowanie video to tylko CPU, a do renderowania grafiki 3d dopiero GPU. Dzięki za poświęcenie chwili żeby mnie uświadomić.
  • Odpowiedz
@Czekolatka: Jak masz Nvidię to polecam darmowy avidemux - skrócisz, wykadrujesz, poprawisz kolory i ostrość, "zrobisz głośniej", usuniesz logo czy zasłonisz twarz (no z tym to trochę nieporęcznie - może są jakieś lepsze pluginy, nie szukałem). Polecono mi go tu na Wykopie z rok temu - i jestem zachwycony. Oczywiście są "duże" kombajny (także darmowe) jak Da Vinci Resolve - ale łatwością podstawowego użycia bije je na głowę.
  • Odpowiedz