Wpis z mikrobloga

Siemka Mirki. Mam problem z rozliczeniem pitu i nie wiem jak mam się do tego zupełnie zabrać bo każdy mi mówi co innego... Mianowicie w 22r pracowałem w Polsce i Holandii, w profilu zaufanym pit mam rozliczony z automatu ponieważ wtedy jeszcze nie miałem ukończonych 26 lat. Nie rozliczyłem dochodu z Holandii w Polsce za 22r ponieważ olałem sprawę. W 2023 już pracowałem cały rok tylko w Holandii. Wszystko co pracowałem w Polsce mam rozliczone z automatu przez gov, inni mi mówią że potrzebuje do tego jakiś załącznik pit 36+zg w dodatku dostałem jakąś kartkę z agencji w której mam z tyłu coś wypełnić a zupełnie nie wiem co mam tam wpisać i z tym udać się do Urzędu Skarbowego po pięczątke.
PS: Konsultowałem się z księgowym z Holandii i powiedział mi że dopóki nie załatwie sprawy z urzędem skarbowym w Polsce to on nie będzie mógł mnie rozliczyć.
#holandia #pit
adammonster - Siemka Mirki. Mam problem z rozliczeniem pitu i nie wiem jak mam się do...

źródło: zaswiadczenie-o-dochodach-holandia-wyglad

Pobierz
  • 3
@adammonster:

w profilu zaufanym pit mam rozliczony z automatu ponieważ wtedy jeszcze nie miałem ukończonych 26 lat


Nie ma tu znaczenia wiek. Ja też miałem rozliczony automatycznie przez kilka lat (od 2018 roku taki pit każdy "dostaje"), chociaż byłem starszy.

W tym roku 2022, to w którym miesiącu wyjechałeś do Holandii?
@adammonster: znajdź innego księgowego. Takiego, który rozliczy Cie i w PL i w NL. Nie ma sensu sobie tym zawracać głowy, bo każdy stąd Ci powie co innego, a nikt za Ciebie nie weźmie odpowiedzialności i to Ty będziesz musiał oddawać kasę. A tak to bierzesz księgowego który bierze na siebie wszystko i tyle
@adammonster: Pytałem wcześniej w którym miesiącu wyjechałeś, ponieważ:

Za polskiego rezydenta podatkowego będziesz uznany, jeżeli:


- posiadasz na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

- przebywasz na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.


Więc jeśli było to w pierwszej połowie roku, to ewentualnie jesteś poprawnie rozliczony w Polsce, bo wtedy rozlicza się tylko z dochodów z Polski.
https://www.podatki.gov.pl/pit/osoba-nieprowadzaca-dzialalnosci-gospodarczej/rozliczenie-osob-26-60/rozliczenie-dochodow-zagranicznych/
A tutaj na samym dole