Wpis z mikrobloga

@zetisdead: Jeżeli mierzymy napięcie to dotykamy końcówkami miernika to + i - baterii i pojawia nam się napięcie jakie bateria ma. więc mierzymy szeregowo. czyli jeżeli podłączymy szeregowo woltomierz gdzie kabelek woltomierza będzie podłączony do + baterii a drugi kabelek woltomierza do żarówki a kabelek od żarówki podłączony do - baterii to zmierzy nam napięcie
  • Odpowiedz
@zetisdead: @Pasiak420 @rumcajs668 widziałem też jeszcze jak elektronik w moim byłym januszeksie sprawdzał czy napięcie dochodzi do czujnika to odpiął wtyczkę i jedną końcówkę woltomierza dotkną jednego kabelka a drugą dotkną maszyny i pokazało mu napięcie czyli mierzył szeregowo albo ja czegoś tutaj nie rozumiem :|
  • Odpowiedz
@zetisdead: @Pasiak420 @rumcajs668 takie coś wypluł mi chatGPT

Tak, kiedy mierzymy napięcie baterii za pomocą woltomierza, dotykamy jednego złącza woltomierza do bieguna dodatniego baterii (+) i drugiego złącza do bieguna ujemnego baterii (-). To oznacza, że woltomierz jest podłączony szeregowo z baterią. W praktyce woltomierz podłączony jest równolegle z elementem, którego napięcie chcemy zmierzyć, ale z punktu widzenia obwodu elektrycznego można to interpretować jako połączenie szeregowe.
  • Odpowiedz
@massejferguson z tego co pamiętam z laborek to woltomierz rysujesz zawsze równolegle do elementu, w którym mierzysz napięcie. Jak chcesz na baterii to równolegle do baterii, jak na żarówce to równolegle do żarówki. Amperomierz zawsze szeregowo. Tak jak narysowałeś z prawej strony woltomierz zmierzy napięcie zasilania z baterii minus spadek napięcia na żarówce.
  • Odpowiedz
@massejferguson: kolego napiecie mierzymy rownolegle, natezenie mierzymy szeregowo
nawet jesli cos wyglada jakby bylo szeregowo (np bateria albo napiecie w gniazdku) to i tak mierzysz rownolegle tylko nie masz podlaczonego odbiornika
  • Odpowiedz