Wpis z mikrobloga

Będę miał montowane panele winylowe klejone. Poszła wylewka samopoziomująca i już po robocie zauważyłem ze nie dali dylatacji obwodowej. Będzie to duży problem? Wylane zostało 1cm na całe mieszkanie 65m2. Dodam jeszcze, że mam ogrzewanie podłogowe. Jeszcze z fachowcem nie rozmawiałem ale wydawało mi się, że to podstawowa rzecz i must have przy wylewce. Jeśli to błąd to co z tym teraz zrobić? Nacinać dylatacje?

#budownictwo #remontujzwykopem #remont
  • 15
  • 0
@lobo pojawią się pęknięcia na scianach czy jaki będzie finalny efekt? Poradzisz coś co z tym teraz zrobic?
@r00ti: +/- 10k za robocizne i wylewke (to tak wstępnie obliczyłem odejmując koszt paneli i usługi ich montazu). Mogę sprawdzić dokładnie jeśli potrzebujesz
@dilven: Trzeba by naciąć. Ogólnie to opcje są 3
1. W zasadzie nic się nie stanie(mała szansa
2. Jak podłoga będzie grzana to popęka ta wylewka pod ścianami potencjalnie odklejając panele obok
3. Podłoga nie popęka, ale spowoduje powstawanie pęknięć na ścianach (od w zasadzie żadnych albo blisko podłogi po potencjalnie większe rysy dużo zależy od jakości tynków)

Najlepiej to chyba jakąś kątówką z tarczą do betonu pojeździć przy ścianie
  • 0
@lobo: dzięki będę jutro rozmawiał z fachowcem. Te nacięcia kątówką zrobić po całej długości? Nie mam pojęcia czym mógł się kierować nie robią dylatacji? Przeciez to raczej nie jest czasochłonna robota a materiał to grosze...

@r00ti szczerze mówiąc drugi raz nie zdecydowałbym się na panele klejone. Winylowe spoko ale nie klejone
  • 0
@Piotrek00: ooo ciekawe. I to nie będzie miało żadnych konsekwencji? Wszędzie na necie jest napisane że trzeba ale teoria teoria a praktyka może jest inna?
  • 0
@Piotrek00: jeszcze ciekawi mnie czemu się nie robi. Zrobienie dylatacji to chyba nie jest jakoś dużo roboty a może to uchronić od nieporządanych skutków. Rozumiem nie zrobić gładzi za meblami itp aby zaoszczędzić na kosztach i robociznie czy inne ustępstwa ale tutaj to chyba żadna oszczędność a ryzyko spore?
@dilven: nie wiem, czy u Ciebie nie będzie miało konsekwencji, to zależy nie tylko od dylatacji obwodowej, ale i pośrednich, produktu, proporcji z wodą, temperatury, stabilności podłoża, wygrzewania posadzki. Widziałem wylewki bez dylatacji obwodowej, które nie pękały i z dylatacją obwodową, które pękały.

Jak sam napisałeś, teoria teorią - wiesz jakie w teorii powinny być fugi do płytek 60x60 cm? 6 mm. Widziałeś u kogoś takie fugi? Już nie mowię o
  • 1
@Piotrek00: dzięki za komentarz! Tak jak wspominał @lobo to z godzina pracy i raczej większość fachowcow robi dylatacja więc uważałem to za nie wymyśl producenta a bardziej dobra praktyka albo nawet must have biorąc pod uwagę konsekwencje - nakład pracy.

Czy mógłbyś mi doradzić co teraz z tym robić? Cisnąć fachowca aby to jakoś poprawił nacięciami czy jak?

@r00ti Laminowane klejone pewnie są okej. Tam się chyba klei tylko łączenia. W
@dilven: Jak najbardziej, też uważam, że dylatacja to ważna sprawa, tak ogólnie chciałem nakreślić temat teoria vs praktyka. Myślę, że nacięcie diaxem ma sens, ale nie wiem czy bym Ci radził, żeby cisnąć o to fachowca. Będziesz go cisnął, potem coś się spieprzy, to Ci powie, że to od nacinania XD