Wpis z mikrobloga

Zawód maszynisty w polsce to jest żart.

Pomyślałem sobie o może zmienie zawód na maszynistę dosyć ciekawa praca, a ja zdrowy i dla mnie byłoby bajka i pewnie lepiej płatna od mojej.

Czytam trochę i na start potrzebujesz 2 kursy jeden za 5k drugi za 4k wiele wiele godzin na tych kursach, tak na dwa lata. Myśle sobie spoko jak zarobki dobre to warto zainwestować.

Potem wpisuje w google „maszynista zarobki” na start maszynista dostaje 100zł ponad minimalną, taki średni maszynista zarabia 6500 brutto.

To jest trudny zawód z dużą odpowiedzialnością, do którego musisz być bardzo speawny fizycznie szczególnie wzrokowo i słuchowo, a deficyt pracowników jest taki że w pkp jest 1657 maszynistów w tym wliczamy 272 stażystów, a brakuje 18 tysięcy maszynistów.

I pkp płacze, że nikt nie chce pracować jako maszynista, ciekawe dlaczego xD. Może gdyby przeciętne zarobki netto nie wynosiły minimalnej brutto to by trochę więcej było tych pracowników.

#pkp #pociagiboners
  • 41
  • Odpowiedz
@G06DbT mógłbym się przemęczyć te dwa lata zamiast np chodzenia na studia. Ale problem w tym że taki zwykły cieć na zmianach 24 co sobie może spać na robocie i jego praca opiera się na #!$%@? zarabia 7k i to po pół roku doświadczenia. Czyli więcej jak doświadczony maszynista. Cieci nie brakuje i nie wymaga to doświadczenia ani żadnych kwalifikacji.
  • Odpowiedz
@johnypopierolohny uwielbiam te wszystkie „sprawny, odpowiedzialny blablabla” a prawda jest taka, że może to właśnie robić pierwsza lepsza małpa po dwóch kursach, więc za co tu płacić? Mam wrażenie, że ludzie dzisiaj albo nie wiedzą, albo bardzo nie chcą wiedzieć jak się robi pieniądze, skąd się one biorą i kto w firmie zarabia, a kto jest koniecznym kosztem.
  • Odpowiedz
@budzy kapitalizm działa tak że im mniej ludzi może wykonywać twój zawód tym więcej zarabiasz. Bo jeśli jest tak jak no teraz że brakuje stolarzy itd, to oni dużo zarabiają, gdzie kiedyś od #!$%@? było stolarzy i #!$%@? zarabiali.

Pieniądze nie są tam gdzie jest trudniej. Pieniądze dostajesz za to czego inni nie chcą robić dlatego nigdy nie będziesz zarabiał tyle co np spawacz podwodny.

Pracodawca widząc że brakuje ludzi zwiększa pensje
  • Odpowiedz