Wpis z mikrobloga

Ej bo trochę zgłupiałem. Czy dostaliście już pit 8c od #xtb ? Bo ja inwestowałem tylko w spółki z USA, ziomek na chacie potwierdził że tego roku (w porównaniu do poprzedniego) będą to uwzględniać. Co prawda tam był tylko zakup akcji a nie sprzedaż no ale wydaje mi się że w takim razie PIT i tak powinien być i jedynie miałbym przez to koszty uzyskania przychodu do odliczenia w łącznym zeznaniu z innymi domami maklerskimi. Si? W razie czego #gielda
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@LimboNoir: mam sprzedane akcje u innego maklera więc tam jest dużo większy przychód niż koszt uzyskania przychodu.
wobec tego chciałem teraz podbić sobie koszt uzyskania przychodu tym że dokonałem zakupów akcji na innej giełdzie przez co niższy podatek do zapłaty
  • Odpowiedz
  • 0
@kalkulatorgieldowy: uuu poczekaj. bo to co piszesz to całkiem mi pomogło. sporo krypto kupiłem (ale także nie sprzedałem). mogę je doliczyć do kosztów uzyskania przychodu a innych akcji nie? z jednej strony spoko. z drugiej turbo nielogiczne.

pamiętasz tak na szybko podstawę prawną abym mógł sobie to zweryfikować?
  • Odpowiedz
  • 0
@kalkulatorgieldowy: no tak zrozumiałem. Obie rzeczy - zarówno akcje jak i krypto są na 19% podatku. Skoro będę wprowadzał edycję do PIT 38 i wprowadzam tam swój koszt i dokładnie na tym samym zeznaniu mam zyski to logicznym jest że na dole w podsumowaniu wszystkich kolumn dochód powinien się zsumować jak i koszty także. Koszty z zakupu krypto mi pomniejszają podatek od akcji. - tak to zrozumiałem.
Jeżeli tak nie
  • Odpowiedz
@kalkulatorgieldowy:
Z tego co piszesz nie ma znaczenia że krypto i akcje są w osobnych tabelach.
Skoro kupno krypto to koszt i można odliczyć 19% to z punktu widzenia podatnika obniża to ostateczny podatek.
Dla mnie krypto może być nawet w tabeli: paliwo dla samochodu. Ważne jest ze samo kupno krypto obniza podatek.
Chyba ze Ciebie zle zrozumiałem.
  • Odpowiedz
  • 1
@zaq22: Mają rację. Już znalazłem kilka takich samych interpretacji w necie:
https://cryps.pl/artykul/podatki-od-kryptowalut-jak-rozliczyc/

"Rozliczenia z kryptowalut nie można sumować z innymi operacjami finansowymi takimi jak sprzedaż akcji, udziałów, praw finansowych czy instrumentów pochodnych. Przychody z obrotu kryptowalutami i koszty uzyskania przychodów dotyczące kryptowalut można łączyć tylko w obrębie ich grupy."
  • Odpowiedz
@kalkulatorgieldowy:
Nooo chyba ze tak chociaż realny przykład z roku 2023 byłby raczej odwrotny.
Ty kalkulatorgieldowy chyba prywatnie nie grasz na giełdzie tylko raczej skoncentrowałeś się na robieniu oprogramowania do wyliczeń.
Pytam się z ciekawości bo widać że zrobienie waszego oprogramowania zajęło tysiace godzin.
  • Odpowiedz