Wpis z mikrobloga

#prawojazdy #prawo #przeglad

Siemka, mam pytanie - czy są jakieś kary za brak przeglądu? Mam za 4 dni termin ważności badania na choppera, a że nie mam na niego prawa jazdy, oraz nie chce za bardzo palić, to nie za bardzo bym chciał się wstawić na diagnostykę. Co jeśli we wakacje by był zrobiony?
  • 9
@Przypadkowy: nie ma żadnej dodatkowej opłaty, a przynajmniej w czerwcu nie było, bo robiłem przegląd Moto, które go nie miało od 3 lat bo nie jeździłem. Co do OC nie działającym przy braku przeglądu to też nie do końca prawda
@Szakalio: tak na szybko:

Uwaga! Przegląd auta po terminie wiąże się również z konsekwencjami. W razie kontroli drogowej kierowca zostanie ukarany mandatem, zaś po przekroczeniu 30 dni bez ważnego badania technicznego, koszt usługi przeglądu może wzrosnąć.

Co do OC, to oczywiście zadziała, ale ubezpieczyciel może później Cię ścigać sądownie o zwrot pieniędzy (tzw. regres).
@Przypadkowy: sprawdź najpierw czy te przepisy dotyczące przeglądów weszły, bo wedle mojej wiedzy nic takiego nie miało miejsca. Ubezpieczyciel może wystąpić z regresem ale wtedy czeka nas sąd i biegły oceni czy stan pojazdu miał wpływ na zdarzenie drogowe, jeśli stan pojazdu był ok, a brak przeglądu wynosił kilka dni to ubezpieczyciel może nas cmoknac.
@Przypadkowy OC działa bez badania technicznego. Ewentualnie jeżeli ty spowodowałeś kolizję i stan pojazdu mógł doprowadzić do tej kolizji to wtedy ubezpieczalnia może zrobić regres. Problemy mogą być również z AC. Po 30 dniach płacisz chyba podwójnie albo 50% nie pamiętam.