Wpis z mikrobloga

#ukrainskaprasa Warto czytać

Prezydent Węgier Katalin Novak podała się do dymisji
Katalin Novak podała się do dymisji po skandalu z ułaskawieniem skazanego za pomoc w ukrywaniu pedofilii

W sobotę 10 lutego prezydent Węgier Katalin Novak podała się do dymisji po skandalu z ułaskawieniem mężczyzny skazanego za pomoc w ukrywaniu pedofilii w sierocińcu. Poinformowała o tym sama Katalin Novak w swoim przemówieniu do Węgrów.

W swoim apelu Novak zauważyła, że ​​decyzja o ułaskawieniu „z oczywistych powodów czekała na wyjaśnienie”.

Popełniłem błąd. Decyzja o ułaskawieniu i brak uzasadnienia mogła budzić wątpliwości. Nie ma i nie może być żadnych wątpliwości. Nigdy nie potępiłabym nikogo, kto znęca się nad dziećmi. Ochrona dzieci jest naszym wspólnym obowiązkiem” – powiedziała.

Nowak dodała, że ​​oczekuje, że nowy prezydent nie będzie popełniał błędów, a jeśli tak się stanie, przejmie odpowiedzialność nawet po rezygnacji ze stanowiska.

„Przepraszam osoby, które uraziłem, oraz wszystkie ofiary, które mogły mieć poczucie, że ich nie wspierałem” – powiedział Novak.

Przypomnijmy, że 27 kwietnia 2023 r. podczas wizyty papieża Franciszka na Węgrzech Nowak podjął 22 decyzje w sprawie ułaskawienia. Już w lutym 2024 roku okazało się, że wśród ułaskawionych znalazł się zastępca dyrektora domu dziecka w mieście Bichke, skazany za tuszowanie przestępcy, który dopuścił się przemocy seksualnej wobec dzieci.

Węgierskie partie opozycyjne zażądały wówczas rezygnacji Novaka. Dzień wcześniej w Budapeszcie protestowało co najmniej tysiąc osób, domagając się dymisji Novaka.

#ukraina #wegry #polityka
Stabilizator - #ukrainskaprasa Warto czytać 

Prezydent Węgier Katalin Novak podała s...

źródło: wengier

Pobierz
  • 4