Wpis z mikrobloga

Myślę nad instalacją fotowoltaiczną w swoim domku:
-120m2
-Pompa ciepła Atlantic Alfea Extensa Duo
-Studnia głębinowa
-przydomowa oczyszczalnia ścieków

W domku ciągle temperatura 23 stopnie.

Jedyne media to prąd, roczny koszt utrzymania gospodarstwa 14k PLN.

Proszę o doradzenie czy warto na obecnych warunkach ładować się w farmę ~24kW.

Jakiego kosztu za instalację mogę się spodziewać?

#oze #fotowoltaika
kajojekb - Myślę nad instalacją fotowoltaiczną w swoim domku:
 -120m2 
-Pompa ciepła ...

źródło: Zdjęcie z biblioteki

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
@kajojekb: i bardzo dobrze. W zimę odśnieżysz i trochę zyskasz.
Jeżeli chcesz dla pompy ciepła instalować, to kierunek południe bez magazynu energii a więcej paneli.
Magazyn w zimę nie działa.
Przy obecnych cenach paneli, podobno traker się nie opłaca.
  • Odpowiedz
Ja zapłaciłem za rok 2400 PLN, też mam własną studnię i pompę ciepła, cały dom chodzi na prąd, mam jakieś 2-3 kWp jeszcze w starym prosumencie
  • Odpowiedz
więc okres zwrotu inwestycji około 6 lat,


@kajojekb: tak to obecnie wychodzi.

czy zmienią jakieś zasady dla prosumentów?


@kajojekb: obecnie ma być wprowadzone rozliczanie godzinowe, będzie dłuższy czas zwrotu. Nowy rząd przebąkuje coś o zmianach, co będzie się okaże
  • Odpowiedz
@kajojekb: jak popytasz to przy 24kW znajdziesz poniżej 3k/kWp. Ceny teraz #!$%@?ło i wszyscy- od hurtowników po wykonawców się zabijają cenami. Tylko nie czekaj do wiosny
  • Odpowiedz
@kajojekb w starym prosumencie to wychodzi super

W nowym ja bym leciał jak najwięcej kWp bez magazynu. Teraz super ceny są.
Magazyn dziś to tylko z dofinansowaniem 60-100%. Jeszcze przez kilka lat nie będzie tak dużej asymetrii cen a jak się sytuacja zmieni to dostawisz magazyn.

Instalacja chyba jeszcze dziś nadal opłaca się na południe ale prawdopodobnie za 2-3 lata już lepiej może wychodzić wschód -zachod
  • Odpowiedz
@kajojekb: co roku, zazwyczaj wiosna/ lato, ceny idą w górę bo ludziom się przypomina, że jednak chcą panele na dachu. Robi się wtedy lekki ruch w interesie i ceny rosną.
  • Odpowiedz
jakim cudem? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@kajojekb: cały czas mam w planach zrobienie filmu na ten temat, mam dobrą pompę ciepła gruntową która używa wody gruntowej zamiast glikolu
  • Odpowiedz