Wpis z mikrobloga

@czlowiek_z_lisciem_na_glowie „robić za murzyna” itd. Pewnie o to ci chodzi.
Etymologia słowa nie jest pewna (niemieckie “mohr” a może łacińskie “maurus”, “mauri”), ale żadna z opcji nie była negatywnie nacechowana.
Na początku to słowo u nas też nie było używane i odbierane negatywnie. Przez długi czas tak było. Jasne, z biegiem czasu zmieniała się również mentalność ludzi, podejście do różnych rzeczy, a za tym idzie język, który też ewoluuje. Normalna sprawa.
Dopiero
  • Odpowiedz
@czlowiek_z_lisciem_na_glowie: to nie słowo jest obraźliwe, tylko samo skojarzenie. Równie dobrze może być każde inne opisujące daną grupę. Czy słowo Żyd jest obraźliwe? Sam sobie odpowiedz. Możecie cenzurować słowa, ale w ich miejsce zawsze postaną nowe. Słowo Murzyn samo w sobie jest neutralne. To skojarzenie, jakie reprezentuje sobą dana grupa, może być obraźliwe, ale z czegoś to wynika i nie ma co zakłamywać rzeczywistości, że nie ma to uzasadnienia w rzeczywistości.
  • Odpowiedz
@Korda chłopie, jak chcesz rozmawiać w takim temacie to może nie wyskakuj z czymś takim?

W sumie to się trochę zdezaktualizowało, bo Murzyn już nie haruje, a kradnie, gwałci i zabija. Z pracą dziś się go nie utożsamia.


Lepiej milczeć i uchodzić za głupiego, niż się odezwać i to potwierdzić. Jak nie masz nic mądrego do powiedzenia to nie mów.
  • Odpowiedz
@Korda żadna poprawność. Wszystko jest w twoim świecie takie proste, czarno białe? A wskaźniki przestępstw to jest jeden z wielu czynników. Poczytaj o tych Stanach dużo więcej (bo o nich mówisz). Nie chce mi się tego wszystkiego pisać na telefonie, ale wskaźniki przestępstw i że czarni przodują to jeden z wielu czynników. To są echa czasów niewolnictwa. Myślisz, że w momencie zniesienia niewolnictwa wszystko tam stało się prostsze dla murzynów? Ty pewnie
  • Odpowiedz
@Biskupator ta, wszystko zganiaj na niewolnictwo XD – usprawiedliwiaj tym masowe kradzieże i akty wandalizmu. Nawet w UK, przejdź się po czarnych dzielnicach. Wszędzie na świecie, gdzie mają swoje dzielnice, jest niebezpieczniej (pomijając brud i syf). W UE, co się #!$%@?? Gdzie są to jest chaos. Byłem w Paryżu i też swoje widziałem (i to w tak krótkim czasie). Gdzie są to potwierdzają stereotypy na swój temat. Jakoś Słowianie tak nie rozpaczają
  • Odpowiedz
@Korda ja #!$%@?… wiedziałem, że mimo tego co napisałem uprościsz wszystko. Zwaliłam wszystko na niewolnictwo? Nie.
Poczytaj.
Aha murzyni z Afryki w Europie, a murzyni w Ameryce TO NIE JEST TO SAMO i nie możesz ich porównywać. Ci z Ameryki prawie wszyscy Afrykę tylko w telewizji widzieli.
  • Odpowiedz
murzyni z Afryki w Europie, a murzyni w Ameryce TO NIE JEST TO SAMO i nie możesz ich porównywać. Ci z Ameryki prawie wszyscy Afrykę tylko w telewizji widzieli.

@Biskupator: A co ma Afryka do tego? Ty chyba nie łapiesz, o czym gadamy. Zresztą sam w usta wcisnąłeś mi, coś, czego nie napisałem manipulancie.

Poczytaj o tych Stanach dużo więcej (bo o nich mówisz)
  • Odpowiedz