Wpis z mikrobloga

#1670 serial jest tak zayebisty, że łyknąłem go w jeden wieczór. kto ma choć trochę we łbie zrozumie o czym jest i jakie niesie przesłanie. Jan Paweł to ucieleśnienie szlachty polskiej, wierzącej w sarmatyzm (wpajany dodatkowo im przez KK), bycia przedmurzem chrześcijaństwa (dziwne to w kontekście istnienia dalej na wschodzie innych chrześcijan, niekatolickich), wzbraniającej się przed edukacjá, rozwojem technologicznym, etc. Pięknie pokazana demokracja szlachecka, na przykładzie sejmiku, gdzie jeden głos uniemożliwił podniesienie podatków, by dźwognąć kraj po Potopie. To wszystko doprowadziło do upadku Rzeczplite Obojga Narodów.
Poza tym, z dużym przymróżeniem oka, pokazane życie ówczesnej wsi, gdzie szlachcic był jedynym panem, sędzią, katem, a naweł chciał udzielać ślubów. ????
Z tego co czytałem na zagranicznych forach, jednych ten serial zachwyca, innym się nie podoba. Ktoś napisał, że to zależy od tłumaczenia - ciężko w niektórych językach wyłowić specyficzne klimat polszczyzny i obyczajów.
Polecam.
P.S.
A jeśli, ktoś się burzy, że jak to tak - o Polsce i Jezusku tak źle... Niech przeczyta choćby książkę Andrzeja Zielińskiego.Zdziwi się bardzo, poznając fakty i argumenty.
#historia
ulan_mazowiecki - #1670 serial jest tak zayebisty, że łyknąłem go w jeden wieczór. kt...

źródło: Screenshot_20231218-103731-123

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
, bycia przedmurzem chrześcijaństwa (dziwne to w kontekście istnienia dalej na wschodzie innych chrześcijan, niekatolickich)


@ulan_mazowiecki: z tym przedmurzem to akurat chodziło o południe i Osmanów, nie o wschód
  • Odpowiedz
  • 4
@daeun

@arysto2011 zgadzam sie, przysnalem na drugim odcinku, prymitywny humor dla motlochu, ktorym podobaja sie sceny wygrzebywania fasoli z oborniku xD


Tak, tak psychoprawaku. Po prostu dupsko cie piecze bo serial się nabija z waszego #!$%@? xDDD
  • Odpowiedz
  • 1
@deziom przeciez ten serial to satyra na wszystko, zarowno prawą jak i lewą stronę, np Aniela to dzisiejsza lewaczka, aktywistka klimatyczna.
  • Odpowiedz
Jan Paweł to ucieleśnienie szlachty polskiej, wierzącej w sarmatyzm (wpajany dodatkowo im przez KK), bycia przedmurzem chrześcijaństwa (dziwne to w kontekście istnienia dalej na wschodzie innych chrześcijan, niekatolickich), wzbraniającej się przed edukacjá, rozwojem technologicznym, etc


@ulan_mazowiecki: niezła propaganda xd
  • Odpowiedz
Jan Paweł to ucieleśnienie szlachty polski


@ulan_mazowiecki: Mi się podobał serial. Ciekawe czy będzie drugi sezon :) Ale jak wiemy z historii pewnie Jan Paweł został tym pierwszym sławnym Janem Pawłem w Polsce. Bo kolejny sławny Jan Paweł miał już numer drugi
  • Odpowiedz
kto ma choć trochę we łbie zrozumie o czym jest i jakie niesie przesłanie.

@ulan_mazowiecki
Kurdę jaki zarzutkowy początek. Czytam coś takiego i myślę sobie "o, mireczek jakieś mądre tresci wyciągnął z serialu". A tu guzik, dopisałeś dokladnie czym ten serial jest.
Widzę, że opinie są podzielone co do tego serialu. Mi jako prawakowi i katolowi bardzo się podobało. IMO to nie jest jazda po wspolczesnym społeczeństwie, czy też jego grupach. No
  • Odpowiedz
kto ma choć trochę we łbie zrozumie o czym jest i jakie niesie przesłanie


@ulan_mazowiecki: szkoda jedynie, że sam tego nie zrozumiałeś. Przesłanie jest proste: polacy głupi, rodzice głupi, kościół głupi, tylko ci co liznęli zachodu są fajni. Chłopie to Netflix. Dziwię się, że murzyna żadnego tam nie wcisnęli. Ale albo stał w cieniu albo zaczęli się chamować
  • Odpowiedz