#koszykowka #plk

Zwycięstwo i porażka, ale zasadniczo dobre wieści z Europy:

Bahcesehir - Legia - 100-90 w 1. kolejce drugiej fazy grupowej FIBA Europe Cup. Faworyt musiał się jednak trochę namęczyć. W drugiej połowie było ewidentne przeciąganie liny, po tym jak Turcy wypracowali sobie ok. 7-10 punktów przewagi do przerwy. Niestety dla Legii, przeciągana lina ani drgnęła w żadną ze stron i cała połowa toczyła się właśnie na dystansie takich 3-4 posiadań. Mimo wszystko Legia z optymizmem może patrzeć na dalsze mecze w tej fazie, szczególnie że bezwzględnie awansują dwie z czterech ekip.

Dla Bahcesehir: ex-PLK Tony Taylor 19pkt., 5as., dalej Scrubb 19pkt., 5as., Cavanaugh 11pkt., dobrze zagrali mniej widoczni zawsze Turcy Baygul (11pkt, choć na słabej skuteczności) i Mutaf (12pkt., 5/7 z gry), a słabiej jeden z liderów Bouteille (5pkt.)
Dla Legii: Pipes 20pkt (najlepszy mecz w sezonie?), Kolenda 16pkt., 6/9 z gry (5/5 za 2) i 7zb., Vital 11pkt. (ale znów słaba skuteczność), Cowels 11pkt., Holman 10pkt., 9zb., 4as., Ponitka do 8pkt., dołożył 6as. Oba zespoły grały bez żadnych osłabień.

Legia za tydzień zagra u siebie z litewską Jonavą i ten mecz będzie ważył IMO dużo więcej niż dzisiejszy. Litwini trochę niespodziewanie przegrali u siebie ze Sportingiem i ten kto po dwóch kolejkach zacznie tę fazę od 0-2 mocno ograniczy sobie szanse awansu.

King - Ludwigsburg - 80-60 w 5. kolejce Ligi Mistrzów FIBA. Piękne zwycięstwo, a dodatkowo z powiększaną przewagą (a przecież Niemcy też walczyli o swoje cele), zamiast zwijaną. Dodatkowo każde zwycięstwo z przedstawicielem jednej z topowych lig w Europie (a już nie mówiąc że oni są tam w czołówce) - to duży sukces naszych klubów.

Dla Kinga: Mazurczak 19pkt., 5zb., 6as., 7/11 z gry, Udeze 18pkt., 8zb., 6/9 z gry, Cuthbertson 10pkt., 10zb., 3as.
Dla Ludwigsburga: Polas-Bartolo 14pkt., 8zb., Buie 11pkt., Graves (najlepszy strzelec BCL, ale po chorobie) 10pkt., 4/16 z gry + 5as., nie wystąpił chory ostatnie Baehre (w sumie drugi center drużyny, więc nie ogromne osłabienie).

King ma bilans 2-3 - taki jak Niemcy i lepszy od Włochów z Sassari (1-4). AEK z 5-0 wygrał już grupę i jest w drugiej fazie.
Scenariusze na mecz Kinga za 2 tyg. na Sardynia są takie: jeśli AEK wygra z Ludwigsburgiem to King musi przegrać nie wyżej niż -19 do zajęcia 2. miejsca w grupie i nie wyżej niż -33 do 3. miejsca (i grania dalej), jeśli AEK przegra z Ludwigsburgiem, to King potrzebuje zwycięstwa we Włoszech do 2. miejsca, lub porażki nie wyższej niż -7 do trzeciego miejsca w grupie. Generalnie żeby nie odpaść, graniczne rozmiary porażki to -7 lub -33, w zależności od tego drugiego meczu.
Oba (2. i 3.) miejsca to transfer do fazy play-in, tylko z różnym rozstawieniem, gdzie gra się dwumecz o drugą fazę grupową. Analogicznie do piłkarskiej Europa League, gdzie zwycięzca grupy jest w 1/8, a 2. i 3. miejsca grają w 1/16.