Wpis z mikrobloga

Ktoś wie czy, jeśli jako osoba fizyczna wykonałem umowę o dzieło w grudniu 2023 r. (prace zostały odebrane w grudniu), a otrzymam zapłatę w styczniu 2024 r., to będę musiał to rozliczyć z PITem za 2023 r. czy 2024 r.?
#podatki #pit #ksiegowosc
  • 4
  • Odpowiedz
  • 0
@2xpapanalepiku No właśnie w przypadku braku działalności nic nie wystawiam. Jest tylko dokument odbioru.

W umowie o pracę, jeśli pensję za grudniową pracę otrzymujemy w styczniu to rozliczamy ją w nowym roku. W przypadku działalności rozliczamy to w miesiącu sprzedaży/wykonania umowy. A w przypadku UoD, bez działalności, nie jestem tego nigdzie w necie znaleźć ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
  • 0
@2xpapanalepiku Skłaniam się jednak ku odmiennej opinii.

Zgodnie z https://www.e-pity.pl/umowa-o-dzielo/

W PIT-11 ująć należy przychody z umów o dzieło w kwotach faktycznie wypłaconych lub postawionych do dyspozycji. PIT-11 będzie wystawiony niewłaściwie, jeśli obejmie wszystkie należne, a niewypłacone jeszcze wynagrodzenia.


Zatem najprawdopodobniej, jeśli wynagrodzenie za UoD otrzymam w styczniu 2024, to nie znajdzie się ono w PIT-11, który wystawi mi pracodawca za 2023, więc będę mógł UoD rozliczyć dopiero z PITem za
  • Odpowiedz