Wpis z mikrobloga

Mirki, naszła mnie taka rozkmina dotycząca aborcji i jestem ciekaw opinii kogoś mądrzejszego ode mnie, kto zna się na prawie:
Załóżmy, że aborcja jest legalna do 3 miesiąca ciąży.
1 wariant: Kobieta w 2,5 miesiącu ciąży zostaje uderzona w brzuch przez wariata i dochodzi do poronienia. Jakie są dla niego zarzuty? Po prostu pobicie? Pobicie + nieumyślne spowodowanie śmierci? Choć to na mój chłopski rozum odpada, skoro nie uznajemy do 3 miesiąca tej istoty za dziecko, tylko za płód. Istnieje coś takiego jak umyślne/nieumyślne wywołanie poronienia?
2 wariant: Kobieta w 3,5 miesiącu ciąży zostaje uderzona w brzuch przez wariata i dochodzi do poronienia. Jak te zarzuty się zmienią? Dochodzi już nieumyślne spowodowanie śmierci/ morderstwo?

#przemysleniazdupy #prawo #pytanie
  • 4
  • Odpowiedz
@fanBartoszaWalaszka: Polskie prawo nie podaje definicji człowieka natomiast:

Każdy człowiek jest osobą fizyczną od chwili urodzenia


W związku z tym moim zdaniem nie ma mowy o zarzutach spowodowania śmierci ale mogę się mylić i czegoś nie rozumieć
  • Odpowiedz
@Miguelos: Czyli jakiś zwyrol może skakać po brzuchu ciężarnej i odpowie tylko za pobicie? Ewentualnie z wyjątkowym okrucieństwem? A jak wygląda sytuacja kiedy ciąża zbliża się do 9 miesiąca? Czy jest inna kwalifikacja czynu gdy ktoś pobije kobietę i ona poroni w pełni ukształtowane, ale martwe dziecko, niż w sytuacji gdy po pobiciu dziecko urodzi się żywe, ale po chwili umrze z powodu obrażeń doznanych jeszcze w brzuchu?
  • Odpowiedz
@fanBartoszaWalaszka: Art. 153 kk to protip odpowiadający w zasadzie na większość pytań. Dodam, że czyny te można popełnić tylko umyślnie (tj. chcąc przerwać ciążę albo przewidując, że zostanie przerwana, godzić się na to).

Art. 153 [Przerwanie ciąży bez zgody]

§ 1. Kto stosując przemoc wobec kobiety ciężarnej lub w inny sposób bez jej zgody przerywa ciążę albo przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza kobietę ciężarną do przerwania ciąży,

podlega karze pozbawienia
  • Odpowiedz