Wpis z mikrobloga

#steam #gry

Ktoś wie o co chodzi ze Steamem? Postanowiłem zagrać sobie w Wieśka więc odpalam pobieranie, a tam prędkości takie jak na obrazku poniżej. Czasem trochę pobiera, potem przestaje, za chwilę znowu pobiera. Zawsze z prędkościami stanowiącymi ułamek pełnej prędkości mojego łącza. Mam gigabitowe łącze, światłowód, pobieram na dysk SSD, prędkość na speedtestach 930 - 970 Mb/s. Pobieranie z różnych źródeł też bez problemu i z pełną prędkością. A na Steamie coś takiego... Skoki do 15 MB/s i spadki do 0 co chwilę. Co jest do cholery? Przy łączu 1 Gb powinienem mieć coś ponad 120 MB/s. Czy to coś u mnie, czy Steam, czy może mój dysk się wysypał? Ktoś jest w stanie pomóc?
Fido2801 - #steam #gry

Ktoś wie o co chodzi ze Steamem? Postanowiłem zagrać sobie w ...

źródło: steam 2

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
@Fido2801: Bo steam tak samo jak inni pobiera paczki.
Nie cały plik 500GB i wtedy go instaluje, tylko paczka - instalacja - paczka - instalacja i tak w kółko

Pobierasz pierwszą część, potem instalujesz
Pobierasz drugą część, potem instalujesz
  • Odpowiedz
@Fido2801: Bo epic chyba nie wypakowuje plików jak steam jak dobrze pamiętam. W każdym razie miałem dokładnie tak jak ty, co chwila przerywało pobieranie jak tobie na screenie. Pobierałem na starym ssd. Po zakupie dysku nvme problem zniknął
  • Odpowiedz
@Fido2801: Gry pobierane ze Steama są kompresowane i na bieżąco dekompresowane po ściągnięciu, więc prędkość "pobierania" zależy nie tylko od szybkości łącza. Być może procesor lub SSD są zbyt wolne do obsługi pełnej prędkości łącza.

Jaki masz model CPU i SSD?
  • Odpowiedz
  • 0
@HaPPe @Hirunkan: chyba już odkryłem przyczynę, bo zrobiłem test programem CrystalDiskMark i o ile prędkości odczytu są w okolicach 500 MB/s, o tyle prędkości zapisu to 20-30 MB/s (gdzie według specyfikacji powinny być też w okolicach 500 MB). Dysk to Crucial BX500 1TB. Ma około roku. Da radę coś z tym spróbować zrobić jeszcze czy dysk do wymiany?
Fido2801 - @HaPPe @Hirunkan: chyba już odkryłem przyczynę, bo zrobiłem test programem...

źródło: dysk

Pobierz
  • Odpowiedz
Crucial BX500 1TB


@Fido2801: Ten dysk to niestety nie jest najlepszy model Cruciala. On nie ma cache, więc potrafi spowolnić gdy jest intensywnie używany. Dodatkowo jest on na kościach QLC, więc będzie też zwalniał wraz ze wzrostem zapełnienia - w niektórych przypadkach BX500 zwolni nawet o połowę przy ok. 80% zapełnienia.

Zrestartuj komputer i zobacz czy wyniki się nie poprawią.
  • Odpowiedz
  • 0
@Hirunkan: Na początku nie miałem z nim żadnych problemów. Testowałem go też na początku i prędkość zapisu była w okolicach 450 MB/s. Zawsze też dbam o to, aby nie przekraczać ani nawet nie zbliżać się do 80% zapełnienia. Komputer resetowałem. Odpiąłem i podpiąłem dysk raz jeszcze. Wyniki nadal takie same.
  • Odpowiedz