Wpis z mikrobloga

#gielda
Jak chyba wszyscy juz widza, Europa pikuje w dol, a Stany sie trzymaja, hamuja, ale nie mocno
Tego nalezalo sie spodziewac, tak jest zawsze
Ameryka kicha, Europa dostaje sraczki

W Europie transmisja polityki monetarnej jest o wiele szybsza i mocniejsza niz w US
ECB bedzie musial za niedlugo ciac stopy, to pociagnie w dol Euro i europejskie rentownosci

Nawet jak Stany mocno nie hamuja, to slabe dane z Europy i Chin powinny skutecznie zatrzymac szybki nawrot inflacji w Stanach, co tez pociagnie za soba ciecia stop, tylko, ze pewnie troche pozniej niz w Europie

Long short rates
Long USD
Short risk

i jeszcze #pewniaczki
short XHB
  • 18
  • Odpowiedz
  • 0
@maniek74: oni widza dokladnie te same dane co wszyscy inni, nie maja jakis tajnych danych
co do motywacji politycznych to jednak 75bp o wiele mocniej scina rate kredytu niz 25bp

trudno znalezc racjonalne powody takiej decyzji przy takiej inflacji
ta inflacja jest jednak sporo wyzsza niz w EZ
  • Odpowiedz
@151346136: stopy procentowe nie mają aż takiego wpływu na inflacje jak wszyscy uważają. Jasne niższe stopy -> większa podaż. Tylko że w rececyjnych warunkach zmniejszenie z 6,75 na 6 spowoduje ulgę dla zadłużonych podmiotów w pln, banki stracą trochę zysków na swoich chorych spreadach, a dużo więcej zakredytowania nie będzie w takich warunkach.

Jak dla mnie spoko ruch, prewencyjnie pomaga z rececją, tnie chore zyski banków i minimalnie przyczynia się do
  • Odpowiedz
@DubKidz stagflacja kolego, nikt tutaj ulgi nie odczuje, w przyszłym roku mając na uwadze tańsze kredyty i większa minimalna, cudem będzie jak nie będzie 20%+ odczyt. Banki spadną na 4 łapy jak zawsze, decyzja podyktowana politycznie albo NBP przeczytało writing on the wall i rzuciło ręcznik bo wie ze idzie #!$%@? światowa
  • Odpowiedz
  • 0
stopy procentowe nie mają aż takiego wpływu na inflacje jak wszyscy uważają.


@DubKidz: stopy procentowa maja bardzo duzy wplyw na kurs waluty
a kurs waluty ma duzy wplyw na inflacje
caly import robi sie drozszy momentalnie

Tylko że w rececyjnych warunkach


@DubKidz: na razie nie ma recesyjnych warunkow

Inflacja w Polsce jest mocno za wysoka i nie bedzie latwo sie jej pozbyc nawet jak przyjdzie recesja. Po recesji w przypadku
  • Odpowiedz
co do motywacji politycznych to jednak 75bp o wiele mocniej scina rate kredytu niz 25bp


@151346136: Większość kredytów w Polsce to wibor 6M lub 3M. Wyborcy nie zobaczą tej zmiany w racie kredytu do wyborów. Co najwyżej poczytają artykuły w necie, że rata przeciętnego kredytu będzie te dwie stówki niższa.
  • Odpowiedz
@151346136: nie mam kredytu, oceniam rzeczy tylko patrząc na szeroką perspektywę państwa.
Super, że poruszyłeś kwestie walutowe. Polska poradziła sobie z walutami na poziomie eur i usd na poziomie 5 zł, ostatni rok to ciągłe umacnianie się złotego. Jesteśmy mocnym eksporterem netto (jak ostatnio sprawdziłem szczegóły to byłem zdziwiony, jak dużo naszego eksportu to są rzeczy przemysłowe), także osłabianie waluty jest jak najbardziej na korzyść.

Tak na razie nie ma recesyjnych
  • Odpowiedz
  • 0
@DubKidz: to ja jeszcze o kwestiach walutowych
w pierwszej fali drozeje import, w drugiej lokalne produkty i uslugi rosna dostosowywujac sie do cen importu
to nie jest tylko drozszy import i tanszy eksport. to jest efekt pierwszego rzedu, w dalszej perspektywie po prostu wzrosnie inflacja i koszt pracy rowniez przez co eksport bedzie tam konkurencyjnie gdzie byl

nie podejrzewam Glapy o wybitnosc jezeli chdzi o polityke monetarna, nie dal mi ku
  • Odpowiedz
wlasnie po to sie stopy podnosi zeby schlodzic gosporke, zeby ludzie i firmy mniej wydawaly, ,niej inwestowaly, nie braly nowych kredytow


no i... to nic nie wnosi i nic nie znaczy

ok, nie dziala liniowo i co?

@151346136: odnosiłem się do tego

w dalszej perspektywie po prostu wzrosnie inflacja i koszt pracy rowniez przez co eksport bedzie tam konkurencyjnie gdzie byl


jakby tak to działało to dewaluowanie waluty nigdy nie byłoby
  • Odpowiedz
@maniek74 nie widzę, ale uważam za realny scenariusz, którego widzieć nie chce. Ty nie widzisz problemu z ta decyzja? Uważasz ze kondycja naszej gospodarki pozwoliła na taka awangardę?
  • Odpowiedz
@maniek74: to jest Polska, (jeszcze) nie kraj zachodni - tutaj załatwia się sprawy w kuluarach - to jest 100% polityczna decyzja pod wybory tak jak się śmiali z nas analitycy zagraniczni, a jej konsekwencje dla dziadów są obojętne
  • Odpowiedz
  • 1
jakby tak to działało to dewaluowanie waluty nigdy nie byłoby dobrą strategią. Zgadzam się że walutowo będzie to proinflacyjne, ale wciąż korzystne dla eksporterów.

Co do oceny Glapy no to niestety muszę się zgodzić.


@DubKidz: dewaluowanie waluty zeby zwiekszyc konkurencyjnosc eksortu jest dobra strategia, jezeli ta dewaluacja jest kontynuowana
czyli, ze na przestrzeni lat, dekad caly czas waluta sie oslabia

jak to ma byc jednorazowe oslabieie i pozniej trzymanie poziomu, to
  • Odpowiedz