Wpis z mikrobloga

Obecnie instalacja CO + CWU:
- zwykły, prosty kocioł zasypowy
- zasobnik CWU z przyłączem podkowy, w dolnym grzałka elektryczna, górny zaślepiony. Z wężownicą podłączoną prosto do obiegu CO
- Jedna pompa cyrkulacyjna do CO i CWU(zimą działa wszystko razem, poza sezonem grzewczym cwu podgrzewana jest grzałką)

Jest już kupiony kocioł gazowy Brotje PWHS 24(kondensacyjny, dwufunkcyjny).

Oczywiście hydraulik ma ogarnąć włączenie tego kotła do instalacji. Prośba o opinie jak to powinno wyglądać najprościej, najtaniej aby można było zachować obecny kocioł i palić w nim drewnem przy niższych temperaturach i aby wówczas nie było potrzeby niczego przełączać? Tak aby wieczorem rozpalić w tym kotle aby podnieść temp w domu. Wówczas kocioł gazowy się nie włączy aż do spadku temperatury po wygaszeniu się starego kotła.

Czy można przyłączyć funkcję podgrzewania przepływowego cwu kotła gazowego do wężownicy zasobnika cwu tak aby CWU podgrzewać już jedynie gazem? Grzałka powinna zostać jak jest w przyłączu podkowy bo latem jest podgrzewana z panel PV.

#remontujzwykopem #ogrzewanie #hydraulika #dom #ogrzeweanie
#pytanie
  • 16
  • Odpowiedz
@grzesiek0401 hmmm ja to sie nie znam ale mam ogrzewanie gazowe i kominek z plaszczem, grzanie kominka na co odbywa się przez wymiennik płytowy i zdaje mi się że tu też będzie taki potrzebny
  • Odpowiedz
  • 0
@xyz_xyz: właśnie o tym czytam, widzę wymiennik płytowy na różnych schematach.

Nie mam kominka(a raczej rodzice bo to ich dotyczy) ale kocioł zasypowy działa na tej samej zasadzie.

A u Ciebie to podgrzewanie płaszczem w kominku działa dobrze i bezobsługowo? To znaczy po prostu palisz wieczorem w czasie mrozów w kominku a wówczas do rana kocioł gazowy już się nie włącza?
  • Odpowiedz
@grzesiek0401 piec gazowy sterowany jest czujką pokojową, jeśli temp w pomieszczeniu gdzie jest czujka jest wyższa jak zadana to się nie włącza. w kominku palę max do 21-22, później już mi się nie chce pilnować i nosić drewna. jak kominek wygasa a temp otoczenia spadnie to czujka odpali piec gazowy
  • Odpowiedz
  • 0
@xyz_xyz: no a w zasadzie po co on jest? Dlaczego woda nie mogłaby krążyć w układzie tak jak na rysunku z pominięciem tego wymiennika napędzana pompką w kotle gazowym? Jedyne co przychodzi mi do głowy to straty ciepła w kotle węglowym.
Mój kocioł jest bez żadnej automatyki, wentylatora do działania nie wymaga prądu(no poza pompką obiegową)
  • Odpowiedz
@grzesiek0401 stawiam na dwie przyczyny, kocioł węglowy działa w układzie otwartym więc ma dostęp powietrza przez co mogą zachodzić jakieś procesy korodujące, dzięki wymiennikowi układy się nie mieszają. dodatkowo gdyby z jakieś powodu 2 piece się włączyły mogło by sie coś pokiełbasić. kolejne co mi przychodzi do głowy to gdy pracował by piec gazowy to ogrzewał by dużą wężownice w piecu węglowym co było by ogromną stratą. ale jak mówiłem, nie jestem
  • Odpowiedz
  • 0
@xyz_xyz: Tak kociol węglowy pracuje w układzie otwartym, naczynie jest na ostatnim piętrze ale w takim układzie w kotle gazowym zamontowanym w piwnicy nie powinno być powietrza. No chyba, że chodzi o jakieś zanieczyszczenia? A co do strat to tak, ciągłe ogrzewanie kotła węglowego od wewnątrz prowadziłoby do strat.

No nic najtańsze wymienniki płytowe to koszt od 350zł więc nie majątek.
  • Odpowiedz
@grzesiek0401: kocioł gazowy włącz zasilanie instalacji przemysłowych przez wymiennik za kotłem. Sterowanie albo temperaturą wody w instalacji albo bardziej oszczędna eksploatacyjne wersja sterownikiem pokojowym i/lub pogodowym. PWHS jak pamiętam ma w standardzie ten drugi. Wyjściem na CWU nie zasilisz zasobnika, może dałoby się to tak zrobić, żeby ciepla woda z zasobnika szła najpierw na kocioł a później na instalację, ale nie jestem pewien czy kocioł nie będzie wariował, trzeba by było
  • Odpowiedz
  • 0
Istniejąca instalacja pierwotnie działała w układzie grawitacyjnym. Po wymianie zasobnika CWU w układzie poziomym nad kotłem na pionowy na posadzce została jedynie dołożona pompa obiegowa("1") i zawór kulowy("2").

Jeszcze tak myślę czy można by teraz do tego układu wpiąć kocioł gazowy tak jak pokazałem na schemacie? Założenie jest takie aby w kotle zasypowym palić drewnem w sumie przez miesiąc w ciągu roku w czasie najniższych temperatur drewnem.

W czasie pracy pompy w
grzesiek0401 - Istniejąca instalacja pierwotnie działała w układzie grawitacyjnym. Po...

źródło: Zrzut ekranu 2023-08-16 084132

Pobierz
  • Odpowiedz
@grzesiek0401 większość piecy gazowych sterowanych jest beznapięciowo, poprostu zwiera się dwa przewody powodując zamknięcie obwodu. tak naprawdę mozesz sterować sobie jakims arduinem czy innym układem. co do wpięcia i czy nię będzie to powodowało jakiś problemów, zapowietrzeń itp - nie wiem, nie jestem hydraulikiem, mam podstawową wiedzę. ale uklady otwarte w piecu gazowym chyba nie będą działały poprawnie, gazówka wymaga ciśnienia w instalacji a układ otwarty ma zerowe(?) , takie zestawienia 2
  • Odpowiedz
  • 0
@xyz_xyz:

wymienniki bo bo teraz już nie ma instalacji grawitacyjnych. We współczesnych inaczej się nie da. Tutaj chodzi o dopalenie od czasu do czasu w starym kotle aby zmniejszyć użycie gazu. Ciekawe co hydraulik na to powie.
  • Odpowiedz
@grzesiek0401 ale chcesz usilnie wpiąć piec gazowy w układ otwarty, dobrze rozumiem Twoj schemat? jeśli tak to moim zdaniem to sie nie uda. gazowy żeby "ruszył" wymaga np 2 bar ciśnienia w układzie, jak to osiągniesz w układzie otwartym ? szybko pogoglałem z ciekawości i piszą że możesz stracić gwarancję bo producenci wymagają układów zamkniętych, reszte dogoglaj sam
  • Odpowiedz
  • 0
@xyz_xyz: tak, no właśnie i pewnie przez to trzeba będzie stosować ten wymiennik ale nie jak na pierwszym schemacie ale separujący kocioł gazowy i tworzący z nim obieg zamknięty.
  • Odpowiedz
@grzesiek0401: najważniejszą rolą wymiennika w tym przypadku jest jego zabezpieczenie przez złą jakością wody, która w tak starej instalacji będzie nie do uzyskania, oraz odseparowanie od instalacji w układzie otwartym, gdzie w wodzie obiegowej będzie zawsze rozpuszczony tlen. Nowe kotły są bardzo wrażliwe na jakość wody w instalacji i jak nie chcesz wymieniać i/lub czyścić wymiennika powietrze-spaliny to odseparowanie obiegu kotła poprzez wymiennik jest jedynym rozwiązaniem. Na pewno musi być pompa
  • Odpowiedz