Wpis z mikrobloga

Przeczesałem Google wzdłuż i wszerz, niestety nie mogłem znaleźć informacji na temat spraw zawodowych pewnego polityka... .

Może ktoś z Was wie, co robił zawodowo Szanowny Pan Premier Donald Tusk w latach 1993-1997? Otóż w 1993 roku jego partia KLD nie weszła do sejmu, zatem nie pobierał wtedy żadnego uposażenia poselskiego. Chciałem jako zainteresowany polityką obywatel, dowiedzieć się, gdzie wówczas pracował Pan Tusk i z czego się w tamtych latach utrzymywał.

To nie jest pytanie o sprawy prywatne, tylko o karierę zawodową, mam prawo jako wyborca to wiedzieć. Jeszcze lepiej, gdybym miał szansę poznać całe CV Pana Donalda, od matury po rok 1997 (co robił po 97 roku, to już wiem, gdyż był cały czas aktywnym politykiem).

Z góry dziękuję za informację.

#polityka #tusk #pis #neuropa #konfederacja #wybory #platformaobywatelska
  • 7
  • Odpowiedz
@PanTomek87:
Z ChatGPT:

W latach 1993-1997 Donald Tusk zajmował się działalnością publicystyczną i polityczną w Polsce. W tym okresie był redaktorem naczelnym czasopisma "Liberalnik", które było poświęcone tematom liberalnym oraz sprawom społeczno-politycznym. Był również współzałożycielem Partii Konserwatywnej (obecnie Platforma Obywatelska) i pełnił w niej funkcję wiceprzewodniczącego.

Jego działalność publicystycza oraz zaangażowanie w politykę skupiały się na promowaniu idei liberalnych, demokratycznych i proeuropejskich. Tusk wraz z innymi politykami współtworzył platformę polityczną,
  • Odpowiedz
  • 2
@fervi: Ten sam ChatGPT nie wie, jaki nakład miało to pismo. Chciałem zweryfikować, czy Donald Tusk potrafił zarobić na siebie na wolnym rynku. Bycie "współzałożycielem Partii Konserwatywnej" raczej też żadnych dochodów nie zapewniało. Z czego zatem on żył w latach 1993-1997? Dalej nie mam odpowiedzi na to pytanie.
  • Odpowiedz
@PanTomek87: Na stronie PO znalazłem info takie:

W latach 90. Donald Tusk był posłem do parlamentu i pełnił m.in. funkcję wicemarszałka Senatu.
W tym samym okresie opublikował serię książek o historii Gdańska. Niektóre z nich stały się bestsellerami.
  • Odpowiedz
  • 0
@fervi: Bestsellerami? Ile konkretnie sztuk zostało sprzedanych? To, że on był posłem w latach 90 to jest jasne, natomiast miał przerwę w latach 1993-1997 i chcę wiedzieć z czego on wówczas żył.
  • Odpowiedz
@PanTomek87: Donald Tusk przed rokiem 2000
Donald Tusk zaangażował się w działalność opozycyjną jeszcze jako student, kiedy SB zamordowało Stanisława Pyjasa. Polityk współtworzył wówczas Studencki Komitet Solidarności, współpracował z Bogdanem Borusewiczem oraz Wolnymi Związkami Zawodowymi Wybrzeża, a kiedy obronił już pracę magisterską — zainicjował powstanie Niezależnego Zrzeszenia Studentów Polskich (później: NZS) i stał się jednym z jego pierwszych liderów.

Przyszły współzałożyciel PO rozpoczął pracę jako dziennikarz tygodnika „Samorządność” i został szefem „Solidarności” w Wydawnictwie Morskim pod koniec 1980 roku. Tusk zajął następnie stanowisko redaktora w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim, a później uczestniczył w stanie wojennym m.in. w strajku okupacyjnym w Stoczni Gdańskiej i redagował prasę podziemną. Co więcej, był jednym z inicjatorów strajków w maju i sierpniu 1988.

Polityk ostatecznie wystąpił z „Solidarności” w 1989 roku i stał się jednym z założycieli KLD, tj. Kongresu Liberalno-Demokratycznego, a dwa lata później — szefem tej partii. KLD wszedł do Sejmu jeszcze w tym samym roku, a Donald Tusk został posłem I kadencji. Niestety, partia przegrała kolejne wybory, jednak jej współzałożyciel zdobył aż 50 tys. głosów w okręgu gdańskim, co było nieco wyższym wynikiem niż dwa lata wcześniej (o
  • Odpowiedz