Wpis z mikrobloga

Mirki będę wdzięczny za praktyczne rady. Przygotowuję obudowę na układ elektroniczny, którą chciałbym wymodelować i zamówić druk 3d. Całość będzie miała około 4cm x 2cm 2xcm.

Jeżeli macie jakieś przemyślenia, to piszcie nt. dowolnego pytania.

1) Jaką grubość ścianek polecacie na obudowę w druku 3d? Macie jakieś sugestie co do technologii druku/rodzaju filamentu?
2) Jak rozwiązać problem przykręcania górnej części obudowy? Nastawić się na metalowe inserty, czy wkręcać się plastik? Czy powinienem wcześniej przygotować gwinty? Polecacie może jakąś śrubkę (której nie widziałem nigdy)
3) jakie kabelki polecacie do lutowania/łączenia elementów na małym dystansie?
4) W jaki sposób dobrze zabezpieczyć cały układ przed uszkodzeniami/ruchem połączeń na skutek wstrząsów?

#diy #druk3d
  • 9
Odpowiedź na wszystkie twoje pytania to: to zależy

1) skoro zamawiasz to brałbym ABS, nie trzeba będzie się martwić o temperatury, a w razie potrzeby łatwo się klei

2) jak przewidujesz otwieranie obudowy to daj gwintowane tulejki m3. Jak zakładasz, że nikt nie będzie do środka zaglądał to wystarczy wkręt prosto w plastik.

3) ja lubię skrętkę-linkę internetową, tania dużo kolorów, dobrze się lutuje

4) zaprojektuj w obudowie miejsce do złapania kabli
@Piaer: Nie napiszę chyba nic bardziej odkrywaczego niż ZaQ_1, ale ja się trzymam takich zasad:
1. Zależy od wymiaru pudełka, ale u mnie się do waha od 1.4 do 4mm. W obudowie podobnej wielkości miałem 1.6mm ściankę boczną i 1.4mm ściankę tylną. Jak drukuję dla siebie to robię w petg, bo prosto i wystarczająco mocne, ale jak mirek wyżej napisał, taki ABS jak nie trzeba samemu się bawić, będzie wytrzymalszy, chyba
  • 1
@ZaQ_1: @sirgorn Dzięki wielkie za rady. Zamysłem jest, że pudełka nie trzeba będzie otwierać. Zaryzykuję na początku z wkręcaniem się w plastik. Czy przygotować jakieś gwinty czy od razu się wkręcać w lity plastik?

@jaqo1989 Jesteś może w Krakowie? Szkoda płacić za wysyłkę tyle ile za wydruk

@aso824 też dziękuję za radę. Jak zdecyduję się na inserty, to je wkleje bez cackania z wpychaniem na gorąco.
@Piaer: 40x20x20 to malutki drobiazg. Jeśli nie planujesz ciągłego otwierania/zamykania to śruby zajmą większość miejsca w środku.
Może wystarczy wciskane wieczko i ewentualnie odrobina hot-glue - u mnie się świetnie sprawdza w większości projektów montowanych na stałe.

Co do grubości ścianek - minimum 2-krotność średnicy dyszy - ja zazwyczaj drukuję dyszą 0,6 z grubością ścianki 1,2-1,8.

Materiał w zależności od przeznaczenia - do pomieszczeń wewnętrznych wystarczy nawet PLA, na zewnątrz ASA
Zaryzykuję na początku z wkręcaniem się w plastik. Czy przygotować jakieś gwinty czy od razu się wkręcać w lity plastik?


@Piaer: gwint nie potrzebny (i tak by nie wyszedł taki mały) ale otwór powinien być

Jak zdecyduję się na inserty, to je wkleje bez cackania z wpychaniem na gorąco.


@Piaer: no tylko one są przewidziane właśnie do wciskania na gorąco