Wpis z mikrobloga

Czy w istniejącej instalacji klimatyzacji typu split da się wymienić przewody i rury bez kucia ścian? Czy standardem jest zrobienie kanału w którym to wszystko leży i można po prostu przeciągnąć nowe, czy jest to po prostu rzucone w ścianę/podłogę i zalane?

Jednostka zewnętrzna stoi na dachu bloku, kilka metrów w poziomie od jednostki wewnętrznej. Wszystko jakoś idzie przez mieszkanie, trafia do pionu i wychodzi na dachu. Instalacja wykonana wiele lat temu przez poprzedniego właściciela i nie zachowała się żadna dokumentacja :/ Próbowałem szukać kabli detektorem ale nic nie łapie, więc nie mam pojęcia co oni tam wyczarowali.

#klimatyzacja #klimatyzator #remontujzwykopem #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 5
  • 0
@darek-jg: Instalator lata temu odwalił fuszerkę, zostawił 6 cm odstępu od stropu, rura będzie za krótka żeby poprawnie zamontować nową, wyższą jednostkę.

Na dodatek to co tam obecnie wisi nie działa, najprawdopodobniej wyciekł czynnik co sugeruje nieszczelność.
@snowak: Tyle że wydaje mi się że rurek nie łączy się w scianie a ewentualna nieszczelnośc powstała na łączeniu lub w samym urządzeniu. Samą rurkę pewnie da radę przedłużyć jak za krótka.
  • 1
@darek-jg: Tak, mam nadzieję, że to tylko łączenie, ale nastawiam się na czarny scenariusz, że rurka została uszkodzona mechanicznie. Te mieszkanie jest pełne niespodzianek, poprzedni właściciel i jego fachowiec mieli ciekawe pomysły.
Nie da się bez kucia.
Albo nowa instalacja, albo próba reanimowania tamtej.
Szczelność rur miedzianych da się sprawdzić, przedłużyć też się da, czyścić rury też można (płukanka). Gorzej może być z odpywem skroplin.

Natomiast nie łatwo będzie znaleźć chętnego na taką robotę, albo potrafiącego to zrobić.